Με τερματοφύλακα του 2001 «κατέβηκαν» οι Κ20 της Κέρκυρας!

Ντεμπούτο με τους Νέους της Κέρκυρας πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας Παγκράτης. Ο γκολκίπερ του τμήματος κάτω των 17 ετών έπαιξε ως βασικός στο προηγούμενο ματς του πρωταθλήματος της Superleague K20 εκτός έδρας με τον Αστέρα Τρίπολης, σε παιχνίδι στο οποίο οι «Φαίακες» κατάφεραν και πήραν το «διπλό» με το υπέρ τους 2-1!

Ο πιτσιρικάς τερματοφύλακας πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και έδειξε ότι μπορεί να ανταποκριθεί και στο τμήμα κάτω των 20 ετών, παρά το γεγονός ότι είναι γεννημένος το 2001!

Από την πλευρά του ο προπονητής της Κέρκυρας, Κώστας Χριστοφοράκης, δήλωσε στο Newsacademies.gr για τη νίκη στην Τρίπολη:: «Η δική μας η ομάδα αρχίζει να συμπληρώνει σιγά-σιγά το παζλ, γιατί είχαμε πολλούς τραυματισμούς μέχρι τώρα με το κακό γήπεδο που έχουμε και προπονούμαστε. Και τώρα επιστρέφουν τα παιδιά και αρχίζουμε να παίζουμε όλοι μαζί.

Κάναμε μία ουσιαστική και καλή εμφάνιση. Παίξαμε στα ίσια τον αντίπαλο μας με επιθετικό ποδόσφαιρο και πέρα από τα γκολ που σημειώσαμε δημιουργήσαμε και άλλες ευκαιρίες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας με στατικές φάσεις μας απείλησε. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε εμείς τον αέρα υπέρ μας και είχαμε και άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Είμαστε ευχαριστημένοι περισσότερο για την εμφάνιση και μετά και για τη νίκη. Αλλά μας ικανοποιεί το γεγονός ότι επιστρέφουν τα παιδιά και πιστεύω ότι στο μέλλον θα παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα».