Μόνος στην κορυφή ο ΠΑΟΚ, πήρε το ντέρμπι με Ολυμπιακό!

Μεγάλη νίκη πήραν οι Κ19 του ΠΑΟΚ απέναντι στον Ολυμπιακό στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη! Οι Θεσσαλονικείς κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στους «ερυθρόλευκους» με το υπέρ τους 1-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League K19!

Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο με τον ΠΑΟΚ όμως να είναι καλύτερος στις λεπτομέρειες, γεγονός που του έδωσε το δικαίωμα να φτάσει στο γκολ της νίκης στις καθυστερής της αναμέτρησης.

Στο 20′ ο ΠΑΟΚ απείλησε την εστία του Ολυμπιακόυ, όταν ο Τζοβάρας έκανε τη σέντρα και ο Γαϊτανίδης το σουτ με τον Καραργύρη όμως να διώχνει εντυπωσιακά!

Ένα τέταρτο μετά ο Βοΐλης δοκίμασε το δυνατό μακρινό σουτ με τον Παπαδόπουλο αυτή τη φορά να ενεργεί σωστά και να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 49′ ο Τζοβάρας έκανε το σουτ από πλάγια θέση της μεγάλης περιοχής και ο Καραργύρης μπλόκαρε.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος του αγώνα, στο 75ο λεπτό ο Χατζηστραβός έκανε την προβολή από κοντά μετά από σέντρα με τον Καραργύρη να διώχνει σε κόρνερ! Πέντε λεπτά μετά ο Ξενιτίδης έκλεψε την μπάλα στο κέντρο δίνοντας στον Φέκκα το πλασέ του οποίου έδιωξε επίσης σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.

Στο 90′ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μπουλάρι έκλεψε την μπάλα και ο Μαρίνος σχεδόν μόνος του απέναντι στον Παπαδόπουλο πλάσαρε άουτ!

Ο ΠΑΟΚ όκμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ο Χατζηστραβός εκτέλεσε το κόρνερ με τον Μιχαηλίδη να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Καραργύρη για το τελικό 0-1!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ρικάρντο Πέρες): Καραργύρης, Γαλούπης, Πέιος, Ράμα, Γκοτζαμανίδης, Νεοφυτίδης (76′ Τσερκώνης, Ξενιτίδης, Φέκκας, Κωστανάσιος (80′ Μαρτίνης), Μαρίνος, Βοΐλης (83′ Μπουλάρι).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Παπαδόπουλος, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Τσιγγάρας, Τσαούσης, Γαϊτανίδης (89′ Πουρνάρας), Μπαλογιάννης (83′ Σαλαμούρας), Δούμτσης (72′ Πανίδης), Χατζηστραβός, Τζοβάρας.