Νίκησε τη Φινλανδία, πάει για τελικό με Ολλανδία!

Την πρώτη της νίκη κατάφερε και πήρε η εθνική Νέων στην elite round του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2017! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να πάρει τη νίκη με 4-1.

Η Φινλανδία προηγήθηκε στο ματς στο 18′ με το πέναλτι του Ερεμένκο, στο οποίο υπέπεσε ο Ρέτσος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιάννης Γκούμας «έριξε» στο ματς τον επιθετικό του Ολυμπιακού, Καμπετσή, και η Ελλάδα έγινε πιο απειλητική απέναντι στη Φινλανδία.

Στο 48′ ο Καμπετσής έφερε το ματς στα ίσια κάνοντας το 1-1, ενώ στο 62′ ο Παυλίδης έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική μας με 2-1! Το 3-1 σημείωσε στο 88′ ο Βρουσάι και διαστάσεις θριάμβου στην Ελλάδα έδωσε ο Καμπετσής στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το 4-1 και σημειώνοντας ο ίδιος το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα!

Την Τρίτη η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια Ολλανδία στο τρίτο και τελευταίο ματς του 1ου ομίλου, στο οποίο θέλει τη νίκη για να ελπίζει σε πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Να σημειωθεί πως το εισιτήριο της πρόκρισης παίρνουν οι πρωτοπόροι των επτά ομίλων.

ΕΛΛΑΔΑ: Σιαμπάνης, Ευαγγέλου, Λάμπρου, Λημνιός, Μπουζούκης (46′ Καμπετσής), Βρουσάι, Ρέτσος, Νάτσος, Μιλόγεβιτς (33′ λ.τρ. Μίγγος), Παυλίδης (78′ Μπαστιάνος), Φουάσης.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Κέτο, Άπο Μαένπα, Χάλμε, Πικαράινεν, Βερμάνεν, Λαπαλάινεν (83′ Κάλμαν), Ερεμένκο, Ατακάι (46′ Σοϊσάλο), Μίλο Μαένπα, Μοχάμεντ, Γλατιούπα (75′ Σαντάτ).