Νικητής ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι, μείωσε από την κορυφή

Κατάφεραν αυτό που ήθελαν οι Κ17 του Παναθηναϊκού, να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και να νικήσουν την πρωτοπόρο του Νοτίου ομίλου της Superleague K17 ΑΕΚ, προκειμένου να μειώσουν τη διαφορά τους από την πρώτη θέση! Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-1 και μείωσαν στους 5 βαθμούς διαφορά από την ΑΕΚ.

Μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός μπήκε μπροστά στο σκορ και έδειξε στους «κιτρινόμαυρους» πόσο πολύ ήθελε το τρίποντο. Ο Εμμανουηλίδης ξεκίνησε μία επέλαση από τα δεξιά, σεντράροντας για τον Σέχου και ο τελευταίος με πλασέ άνοιξε το σκορ! Φάση η οποία επαναλήφθηκε και στο 48′, με το σουτ του Σέχου αυτή την φορά όμως να μην έχει την ίδια κατάληξη.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στο 55′ διπλασίασε τα τέρματά του στον αγώνα, όταν ο Εμμανουηλίδης μετά από ατομική ενέργεια βρέθηκε απέναντι στον Τσομπανόπουλο τον οποίο και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0!

Η ΑΕΚ στη συνέχεια φάνηκε να αντιδρά και στο 59′ είχε δοκάρι με τον Χριστόπουλο και το σουτ του Τσέλιου στην επαναφορά κατάφερε να μπλοκάρει ο Χριστογεώργος. Δοκάρι όμως είχε και ο Παναθηναϊκός στο 74′ με τον Χριστοδούλου, ο οποίος ένα λεπτό νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή και στο 78′ η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με την κεφαλιά του Μπογκντάνι, χωρίς όμως να μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τον αγώνα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Σπίνος, Νταμπίζας, Μανιδάκης, Βενέτης, Θεοδωράκης, Σκεντεράι, Καλομοίρης (80′ Κολώκας), Ραφαήλ (73′ Χριστοδούλου), Εμμανουηλίδης (90′ Δουγιένης), Σέχου.

ΑΕΚ (Μάρκος Δήμος): Τσομπανόπουλος, Τριάντης (57′ Τσέλιος) Λάζαρι (46′ Σαχσανίδης), Σταμούλης, Μπογκντάνι, Στυλιανόπουλος (33′ Κανελλάκης), Σαρδέλη, Μπότος (69′ Μπακίρης), Χριστόπουλος, Νταούλιας, Μωραϊτάκης.