Νικητής στο ντέρμπι και πρωτοπόρος!

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης στο εκτός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ, με 2-0, για το πρωτάθλημα της Superleague K20 και είναι στην πρώτη θέση μαζί με τον Παναθηναϊκό.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι σε όλο το διάστημα του αγώνα και στο 27′ κατάφεραν να προηγηθούν. Κλέψιμο του Μπαλογιάννη στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο οποίος έδωσε στον Χατζηστραβό και αυτός με πλασέ έκανε το 0-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ σημείωσε και το δεύτερο γκολ, με το οποίο ουσιαστικά… κλείδωσε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Στο 68ο λεπτό του αγώνα ο Χατζηστραβός έδωσε στον Γκαρκαλατζίδη και εκείνος δε δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό 0-2!

ΑΕΚ (Γιώργος Σίμος-Γιώργος Αλεξόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Ψάνης, Ασπρογιάννης, Τσιβελεκίδης, Μπάμπης (79′ Στυλιανόπουλος), Γιούσης, Μπότος, Χριστόπουλος (64′ Αντωνίου), Σπηλιώτης, Μωραϊτάκης (57′ Κόφι).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Μούτσα, Δημητρίου, Διαμαντής, Λύρατζης, Μπαλογιάννης, Τσαούσης, Κόζακ (70′ Μανιώτης), Χατζηδίμπας, Γκαργκαλατζίδης, Χατζηστραβός (80′ Παπαδόπουλος), Βρακάς (60′ Τζοβάρας).