Ξάνθη – Αστέρας Τρίπολης 4-2 Κ19: Πρώτο εντός και νίκη

Το πρώτο της ματς έδωσε η Ξάνθη στο πρωτάθλημα της Super League K19, υποδεχόμενη τον Αστέρα Τρίπολης για την 3η αγωνιστική. Οι Ακρίτες νίκησαν με 4-2, σε ένα ματς με καλό θέαμα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ματς μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, με το γκολ του Κανελλόπουλου. Αλλά η Ξάνθη μπόρεσε μέσα σε δύο λεπτά να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Στο 35′ ο Τσιλιγγίρης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1, ενώ στο 37′ ο Φάκκης «έγραψε» το 2-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας στο 57′ ισοφάρισε με το πέναλτι του Θεοδωρίδη.

Οι γηπεδούχοι όμως δύο λεπτά μετά πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Τσιπούρα και στο 68′ διαμορφώθηκε το τελικό 4-2 με το δεύτερο γκολ του Τσιλιγγίρη.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Μπεδρελής): Στεπάνοβιτς, Χασάνογλου (89′ Αλεξανιάν), Τσιεγγελίδης, Τενεκές (57′ λ.τρ. Νιαζήφογλου), Λεωντσάκος, Παπαδόπουλος, Τσιτσεκίδης, Γκαρνέτας (83′ Μολιώνης), Τσιπούρας, Τσιλιγγίρης, Φάκκης (89′ Ιωακειμίδης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιάννης Δουβίκας): Χριστοδούλης, Κάρδαρης, Χριστόπουλος (66′ Μιχόπουλος), Γλυνός, Σωτηράκης, Τανουσάι (76′ Γουσέτης), Μούγιος (71′ Παπαδόπουλος), Αλάγκμπε, Θεοδωρίδης, Κανελλόπουλος, Αλί Μπαμπά.