Ξάνθη – Ολυμπιακός Κ19 1-3: Οι νησιώτες έδωσαν τη νίκη στη Θράκη!

Πρωταγωνιστές ποδοσφαιριστές από νησιά, είχε ο Ολυμπιακός στην Ξάνθη παίρνοντας τη νίκη με 3-1 στη Super League K19. Ματς στο οποίο ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη του νίκη με τον Αντώνη Νικοπολίδη στον πάγκο.

Ο λόγος για τον Μαρίνο από τη Λέσβο, ο οποίος σημείωσε και τα τρία γκολ, και τον Κρητικό τερματοφύλακα Τζολάκη ο οποίος στο 0-1 έπιασε δύο φορές πέναλτι!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο ματς και έτσι μπόρεσαν να πάρουν και τους τρεις βαθμούς της εκτός έδρας νίκης.

Στο 20′ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με πέναλτι του Μαρίνου. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 31′. Όταν η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι με τον Φάκη να το εκτελεί αλλά ο Τζολάκης είπε «όχι»! Ο διαιτητής όμως έδωσε επανάληψη με τον Τζολάκη ξανά να αποκρούει και να κρατάει το μηδέν!

Έτσι έμεινε το 0-1 για το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 62′ ήρθε το 0-2 με σκόρερ ξανά τον Μαρίνο, με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.

Η Ξάνθη πίεσε στη συνέχεια και στο 62′ κέρδισε νέο πέναλτι με τον Τσιλιγγίρη αυτή τη φορά να ευστοχεί και να μειώνει σε 1-2.

Ο Ολυμπιακός όμως συνέχισε να είναι καλός στο γήπεδο και στο 78′ «κλείδωσε» τη νίκη. Ο Μαρίνος πραγματοποίησε το χατ τρικ διαμορφώνοντας το τελικό 1-3 στην Ξάνθη!

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Μπεδρελής): Στεπάνοβιτς, Λεωντσάκος, Τενεκές, Νιαζήφογλου (89′ Πιτσώλης), Τσιτσεκίδης, Παπαδόπουλος (63′ Μπάκος), Θυμιάνης, Τσιλιγγίρης (89′ Χασάνογλου), Τσιπούρας, Γκαρνέτας (83′ Ιωακειμίδης), Φάκκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντώνης Νικοπολίδης): Τζολάκης, Ντουμάνης, Γκοτζαμανίδης, Μποσκουίδης, Μαρτίνης, Μπέλιτς (83′ Ντότης), Νικόλης, Φέκκας (88′ Μπουλάρι), Μαρίνος (88′ Κατσαβάκης), Τσέλιος (73′ Κεραμιδάς), Βοΐλης.