Ξέσπασε η ΑΕΚ!

Εμφατική νίκη σημείωσε η ΑΕΚ στη 14η αγωνιστική της Superleague, επικρατώντας της Κέρκυρας με 7-2 στο γήπεδο του Γαλατσίου! Οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν με αυτόν τον τρόπο στις νίκες, μετά από την εκτός έδρας ήττα από τον Λεβαδειακό, και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κάπως αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν με το ισόπαλο 1-1 στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με το γκολ του Αντωνίου, ο οποίος στο 7′ έκανε το 1-0, όμως στο 45′ ο Κριστακίεφ ισοφάρισε με το κεφάλι σε 1-1 για τους «Φαίακες». Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε… αγριεμένη και στο 53′ με το πέναλτι του Αντωνίου έκανε το 2-1, ενώ η Κέρκυρα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει και πάλι στο 56′ με τον Κέβιν και στο 59′ η ΑΕΚ σημείωσε το 3-1 και πάλι με σκόρερ τον Αντωνίου ο οποίος πραγματοποίησε το χατ τρικ!

Από εκεί και πέρα τα πάντα πλέον ήταν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους, με τον Μούλτσια στο 67′ να κάνει το 4-1 και στο 75′ το 5-1! Ακολούθησε ο Κόφι στο 77′ για το 6-1 και ο Σαρδέλης στο 83′ για το 7-1! Η Κέρκυρα το μόνο που κατάφερε ήταν να διαμορφώσει το τελικό 7-2 στις καθυστερήσεις με το σουτ του Τρεπεκλή.

ΑΕΚ (Γιώργος Σίμος-Γιώργος Αλεξόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Μωραϊτάκης, Κολιμάτσης, Τσιβελεκίδης, Σταυλιανόπουλος (62′ Μπάμπης), Αντωνίου (81′ Σπηλιώτης), Ζιώγας, Μούλτσιας, Μπότος (68′ Σαρδέλης), Γιάντομ Κόφι.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Κώστας Χριστοφοράκης): Παγκράτης, Βλάχος, Τσάνης, Παναγιωτίδης, Μίσκου, Λάμπογλου, Κριστακίεφ, Κέντρος (68′ Μπάρδος), Σπάχιου (80′ Ανεστούδης), Τρεπεκλής, Κέβιν.