Ολοκλήρωσε με νίκη η ΑΕΛ

Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις το Σάββατο (5/5) η ΑΕΛ (Κ20). Η ομάδα του Βασίλη Μπακογιάννη επικράτησε με σκορ 2-1 της Λαμίας στο Στάδιο Αλκαζάρ. Μάλιστα η νίκη ήρθε με ανατροπή.

Στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν δύο γκολ (ένα για κάθε ομάδα) και μία αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους. Σε γενικές γραμμές το πρώτο ημίχρονο ήταν υποτονικό.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το καλημέρα. Στο 3′ βγήκε μια συρτή σέντρα από δεξιά και ο Μποσάϊ με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Η απάντηση για την ΑΕΛ ήρθε στο 39’. Από κόρνερ ο Καλούσης με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα για το 1-1. Στο 41’ ο Κωστίκα για τη Λαμία εκτέλεσε το φάουλ και ανάγκασε τον Μπίντση να διώξει σε κόρνερ.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε ορεξάτη (βοήθησαν αισθητά οι αλλαγές τόσο του Κουτσούκη αλλά και του Φωτόπουλου) και δημιούργησε την πρώτη πολύ καλή ευκαιρία στο 52’ με τον Πλατάνα να κάνει το σουτ απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε κόρνερ.

Στο 65’ ο Χατζής έκανε την ολική ανατροπή με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή (2-1). Στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Φωτόπουλος έχασε μοναδική ευκαιρία να σημειώσει και τρίτο γκολ. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΛ να ολοκληρώνει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις με νίκη.

ΑΕΛ (Βασίλης Μπακογιάννης): Μπίντσης, Κυρμιτσής (64′ Φωτόπουλος), Μασούρας, Τάρτας, Καλούσης, Πινακάς, Χατζής (80′ Μουξιός), Βαφειάδης, Χ. Φουρκιώτης, Καραμπίνας (53′ Κουτσούκης), Πλατάνας.

ΛΑΜΙΑ (Αποστόλης Παπανικολάου): Σκιαθίτης, Καραγιάννης, Μητσόπουλος, Αντωνίου, Σταθάρας, Φούντας (90′ λ.τρ. Γιάτσας), Καρακούσης (70′ Παπαϊωάννου), Κωστίκα, Παπαλέξης (63′ Καρβέλης), Μποσάϊ, Λαμπρόπουλος.

* Πηγή: athleticlarissa.gr.