Ολυμπιακός ή Παναθηναϊκός; Ο Mr Goal αναλύει τον τελικό των Κ17! (Photo)

Έφτασε η μεγάλη ημέρα για τους πιτσιρικάδες των τμημάτων κάτω των 17 ετών Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού! Σήμερα οι δύο ομάδες κοντράρονται στο γήπεδο του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο για τον μεγάλο τελικό του Final 4 της Superleague K17! Μίας διοργάνωσης που οι πιτσιρικάδες όχι απλά κυνηγούν τον τίτλο που αγωνίστηκαν όλη την χρονιά για αυτόν, αλλά που μέσα απ’ αυτήν «χτίζουν» χαρακτήρα για τη συνέχεια της καριέρας τους.

Ο Mr Goal αναλύει τις δύο ομάδες, τι έκαναν στα μεταξύ τους ματς και τι στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στον Νότιο όμιλο που συμμετείχαν.

Οι δύο αντίπαλοι γνωρίζονται αρκετά καλά μεταξύ τους, καθώς έχουν κοντραριστεί μέχρι τώρα άλλες τρεις φορές και ο τελικός είναι το τέταρτο παιχνίδι που θα δώσουν την φετινή αγωνιστική περίοδο!

Στα μεταξύ τους ματς υπάρχει ισοροπία, καθώς δεν ξεχώρισε κάποια ομάδα. Στο ένα ματς που έδωσαν στην κανονική διάρκεια με τον Παναθηναϊκό γηπεδούχο, οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-0. Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός φιλοξένησε δύο φορές τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη και τη μία νίκησε με 2-1, ενώ στο άλλο ματς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1!

Τώρα όμως το παιχνίδι είναι κάτι παραπάνω, είναι τελικός και δεν υπάρχει απλώς βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά κρίνεται ένα τρόπαιο…

Όσον αφορά την παρουσία των δύο ομάδων στο Νότιο όμιλο, ο Παναθηναϊκός τερμάτισε πρώτος κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου, μαζεύοντας σε 24 αγώνες συνολικά 59 βαθμούς. Αναλυτικά είχε 18 νίκες, 5 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα η οποία όμως προήλθε από τον αντίπαλό του στον τελικό, τον Ολυμπιακό!

Από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» σε σύνολο 24 αγώνων συγκέντρωσαν 58 βαθμούς, με 18 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες εκ των οποίων η μία επίσης προήλθε από τον αντίπαλό τους στον τελικό, τον Παναθηναϊκό.

Μιλάμε για έναν απόλυτα ισορροπημένο τελικό, ο οποίος όπως φαίνεται θα κριθεί στις λεπτομέρειες…