Ολυμπιακός Κ17 – Παναθηναϊκός Κ17 1-1 (4-3 πέναλτι)

Τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας διεκδικούν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός στο Final 4 της Superleague K17! Αμφότερες οι ομάδες πήραν την πρόκριση στους ημιτελικούς της διοργάνωσης απέναντι σε Ξάνθη και ΠΑΟΚ αντίστοιχα και θέλουν να σηκώσουν το τρόπαιο!

Το newsacademies.gr είναι στο Αγρίνιο και σας μεταφέρει όλα όσα συμβαίνουν στη διοργάνωση της Superleague.

Το live του αγώνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-1

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2017-18 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!!!

Η διαδικασία των πέναλτι

1-0 Ηλιάδης (Παναθηναϊκός)

1-1 Μαρτίνης (Ολυμπιακός)

2-1 Ζαγαρίτης (Παναθηναϊκός)

2-2 Φέκκας (Ολυμπιακός)

2-2 Μαυρουδής (Παναθηναϊκός) το απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Καραργύρης

2-3 Κουτσιανούλης (Ολυμπιακός)

3-3 Ντοματάς (Παναθηναϊκός)

3-3 Μπουλάρι (Ολυμπιακός) το απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, Χατζηγιαννάκης

3-3 Σαντικάι (Παναθηναϊκός), στέλνει άουτ την μπάλα!

3-4 Γκοτζαμανίδης (Ολυμπιακός)

Τέλος της παράτασης, ο τελικός πηγαίνει στα πέναλτι!

120+1′ Ατομική προσπάθεια του Ζαγαρίτη, ο οποίος πλάσαρε και ο Καραργύρης μπλόκαρε

119′ Κίτρινη κάρτα στον Τσακίρη

118′ ΓΚΟΛ 1-1! Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που δέχτηκε το γκολ από τον Παναθηναϊκό! Κάθετη πάσα του Μπόνιου στα αριστερά για τον Ζαχαράκη, ο οποίος γύρισε στον Μπουλάρι και ο επιθετικός των «ερυθρόλευκων» με πλασέ έκανε το 1-1 στον τελικό!

115′ Ψάχνει ο Ολυμπιακός περισσότερο με «βαθιές» μπαλιές, να απειλήσει τον Παναθηναϊκό, όμως η άμυνα των «πρασίνων» σταματάει οποιαδήποτε προσπάθεια

108′ Εκτός ματς ο Κωνσταντινίδης, τη θέση του παίρνει ο Κοτσιανούλης

105′ Άρχισε το δεύτερο μέρος της παράτασης

Τέλος της πρώτης παράτασης

105+2′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεωργαντή, διώχνει σε κόρνερ ο Χατζηγιαννάκης

104′ Σουτ του Σερπέζη έξω από τη μεγάλη περιοχή, άουτ

«Γεμίζει» την επίθεσή του ο Τάσος Θέος για να πιέσει η ομάδα του και να «ψάξει» το γκολ της ισοφάρισης

102′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, εκτός ματς ο αμυντικός μέσος Γλυνός και μπαίνει ο επιθετικός Ζαχαράκης

99′ Κίτρινη κάρτα στον Τζαβίδα

98′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Παναθηναϊκός κάνει τη διαφορά στην παράταση και προηγείται στο ματς! Ωραία κάθετη πάσα του Σερπέζη στον Ζαγαρίτη ο οποίος βγήκε από τα αριστερά και γύρισε την μπάλα για τον Αθανασακόπουλο ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ στον τελικό

91′ Άρχισε η παράταση!

Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, πάει στην παράταση ο αγώνας

90+2′ Στις καθυστερήσεις αντικρίζει την κίτρινη και ο Μπόνιος του Ολυμπιακού

85′ Κίτρινη κάρτα στον Ηλιάδη

83′ Ατομική ενέργεια του Μπουλάρι από τα δεξιά, σουτ, άουτ

82′ Ο Ζαγαρίτης στη θέση του Σαμαρά για τον Παναθηναϊκό

80′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, ο Ηλιάδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή του Ολυμπιακού με τον Καραργύρη να ενεργεί σωστά

79′ Κίτρινη κάρτα στον Νικόλη

70′ Αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό. Ο Ηλιάδης περνάει στη θέση του Τζαβίδα

69′ Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Γεωργαντής, έξω ο Τσακίρης

68′ Σουτ του Μπουλάρι μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Χατζηγιαννάκης

52′ Οι δύο ομάδες σε αυτά τα πρώτα λεπτά περισσότερο «διαβάζουν» το παιχνίδι, με την μπάλα να παίζεται περισσότερο στον χώρο του κέντρου

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο του τελικού με τον Ολυμπιακό στη σέντρα

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

37′ Κίτρινη κάρτα στον Γλυνό του Ολυμπιακού

26′ Σέντρα του Σαμαρά από τα δεξιά, ο Τζαβίδας δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε με το κεφάλι, άουτ

13′ Απαντάει στην ευκαιρία ο Παναθηναϊκός! Ο Τζαβίδας βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και σούταρε με τον Καραργύρη όμως να βρίσκεται στη σωστή θέση και να διώχνει

12′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Φέκκα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να μπλοκάρει σταθερά

9′ «Γέμισε» από εκτέλεση φάουλ ο Φέκκας, με τον Χατζηγιαννάκη όμως να μαζεύει εύκολα και να «καθαρίζει» την φάση

1′ Άρχισε ο αγώνας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Θέος): Καραργύρης, Κωνσταντινίδης, Γκοτζαμανίδης, Μποσκουίδης, Μαρτίνης, Γλυνός, Νικόλης, Μούγιος, Φέκκας, Τσακίρης, Μπουλάρι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χατζηγιαννάκης, Βαγιανίδης, Σαντικάι, Σπίνος, Παρασκευόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Μαυρουδής, Σαμαράς, Αθανασακόπουλος, Τζαβίδας, Σερπέζης.