Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1 (Τελικό)

Έφτασε η ημέρα του «αιώνιου» ντέρμπι στο πρωτάθλημα των Νέων της Super League! Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη και το newsacademies.gr είναι στο γήπεδο για να σας μεταφέρει τα πάντα από το ντέρμπι της Super League K19!

Από τη μία ο Ολυμπιακός θέλει τη νίκη για να ανέβει τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά, καθώς δεν έχει κάνει και το καλύτερό του ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός θέλει το τρίποντο για να παραμείνει ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Το live του αγώνα…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-1

Τέλος στο παιχνίδι.
87′ Την κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Παπαθανασίου.
81′ Αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό: Έξω ο Τζαβίδας, μέσα ο Σαντιγκάι.
81′ Διπλή αλλαγή ο Ολυμπιακός (η πρώτη εκ των οποίων είναι αναγκαστική): Βγήκε ο Πέιος και μπήκε ο Γκοτζαμανίδης, βγήκε και ο Μαρίνος και μπήκε ο Γλυνός.
74′ 3-1 Διευρύνει το προβάδισμά του ο Ολυμπιακός μετά από ένα απίθανο γκολ του Μαρτίνη, ο οποίος σούταρε από μακρινή απόσταση (λίγο μετά τη σέντρα) και πλάγια!
71′ Αντικρίζει την κίτρινη κάρτα ο Νεοφυτίδης.
69′ 2-1 Γυρίζει το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Ο Ξενιτίδης σκοράρει με πλασέ το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, μετά από σέντρα του Μαρτίνη.
65′ Ευκαιρία ο Ολυμπιακός με το σουτ στην κίνηση του Βοΐλη, από τη σέντρα του Σουρλή, λίγο έξω.
62′ Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες: Για τον Ολυμπιακό βγήκε ο Μπουλάρι και μπήκε ο Σουρλής, ενώ για τον Παναθηναϊκό βγήκε ο Παρασκευόπουλος και μπήκε ο Μανιδάκης.
59′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρίνο.
59′ 1-1 Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός. Ο Ξενιτίδης έκανε ωραία ατομική ενέργεια, πλάσαρε τον Χριστογεώργο και διαμόρφωσε το 1-1.
57′ Την κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Ξενιτίδης. Πρώτη για παίκτη του Ολυμπιακού.
52′ Η πιο μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού: Ο Μαρτίνης, από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, ο Βοΐλης πήρε την κεφάλια, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού απέκρουσε σε κόρνερ.
47′ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό: Φάουλ του Μαρίνου, κεφαλιά από τον Πέιο, λίγο έξω η μπάλα.
46’ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό: Ο Παπαδόπουλος πέρασε στη θέση του Καλομοίρη.
46′ Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο.
32′ Κίτρινη κάρτα στον Αθανασακόπουλο του Παναθηναϊκού, για μαρκάρισμα.
28′ Φάουλ του Φέκκα, κεφάλια του Μαρτίνη, άουτ.
25′ Ευκαιρία ο Ολυμπιακός με το σουτ του Φέκκα, μέσα από την περιοχή. Έδιωξε σε κόρνερ ο Χριστογεώργος.
20′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Μαρίνος έπιασε το σουτ, μέσα από την περιοχή, αλλά δεν βρήκε στόχο.
10′ Νέα ευκαιρία ο Παναθηναϊκός! Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, ο σκόρερ Ζερβόπουλος έπιασε και πάλι την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
9′ Καλή στιγμή για τους “πράσινους” με το σουτ του Ζαγαρίτη στην κίνηση (μετά από σέντρα του Τζαβίδα), αποκρούει ο Καραργύρης.
8′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με το σουτ του Ζαγαρίτη. Η μπάλα έφυγε άουτ.
6′ 0-1 Ανοίγει το σκορ ο Παναθηναϊκός. Ο Ζερβόπουλος με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Αθανασακόπουλου δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.
1′ Ξεκίνησε ο αγώνας. Ο Παναθηναϊκός στη σέντρα.

Ολυμπιακός: Καραργύρης, Τσαβός, Ράμα, Πέιος, Μαρτίνης, Ξενιτίδης, Νεοφυτίδης, Φέκκας, Μαρίνος, Βοΐλης, Μπουλάρι.
Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Παπαθανασίου, Παρασκευόπουλος, Καραγιάννης, Ζερβόπουλος, Σκεντεράι, Τζαβίδας, Καλομοίρης, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Ζαγαρίτης.