Ο Μούσα κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη!

Τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1 κατάφερε και πήρε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Ολυμπιακό στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague K20!

Οι Θεσσαλονικείς παρά το γεγονός ότι μπόρεσαν να προηγηθούν στο ματς, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης στο Ρέντη.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο μπήκε πιο δυνατά και παρά την καλή κυκλοφορία της μπάλας που είχε ο Ολυμπιακός, ήταν αυτός που είχε τις ευκαιρίες και το γκολ! Στο 9′ ο Χατζηστράβος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Τζοβάρα να πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Αγγελόπουλου, ενώ στο 18′ το σουτ του Τσαούση έφυγε άουτ.

Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν ο Κιρτζιαλίδης σούταρε μετά από ατομική προσπάθεια και ο Μούσα μπλόκαρε.

Και στο 33′ ήρθε η φάση που έφερε το γκολ του ΠΑΟΚ. Ο Λάμπρου ανέτρεψε τον Τζοβάρα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Η εσχάτη των ποινών εκτελέστηκε στο 35′ και ο Λυράτζης άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1!

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν ένα δεκάλεπτο μέχρι να… συνέλθουν από το γκολ, αλλά μετά απέκτησαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στο 39′ ο Βάρκας έκανε το σουτ με τον Μούσα να διώχνει με τα πόδια, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βρουσάι έκανε την απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Μούσα ξανά έδιωξε σε κόρνερ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο του Ολυμπιακού, αλλά ο Μούσα είχε πάντα την… απάντηση, ενώ δύο δικά του λάθη οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα εκμεταλλεύτηκαν.

Στο 49′ ο Βρουσάι σούταρε από πλάγια θέση, με τον Μούσα να διώχνει σε κόρνερ και έξι λεπτά μετά ο Πανάγου σέντραρε από τα δεξιά μετά από ατομική ενέργεια, με τον Δημητρίου να βάζει το πόδι του να διώξει και ενώ η μπάλα πήγαινε ψηλά στη γωνία της εστίας του ΠΑΟΚ ο Μούσα εντυπωσιακά έδιωξε και πάλι σε κόρνερ!

Στο 56′ όμως ήρθε το 1-1! Σουτ του Βρουσάι από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για την ισοφάριση.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως να εκμεταλλευτεί κάποια και να σημειώσει το γκολ της νίκης. Στο 84′ ο Βρουσάι «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ, ο Μούσα υπολόγισε λάθος και έκανε κακή έξοδο με τον Αγιώτη να βρίσκει την μπάλα με ανάποδο ψαλίδι και να τη στέλνει άουτ! Στο 88′ ο Μούσα έκανε δεύτερη λάθος έξοδο, με τον Βρουσάι να γίνεται κάτοχος της μπάλας στο πλάϊ αριστερά της μεγάλης περιοχής, να σουτάρει σε κενή εστία και ο Μπαλογιάννης να διώχνει με το κεφάλι στη γραμμή!

Και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μούσα μετά τα δύο συνεχόμενα λάθη έδειξε και πάλι την κλάση του! Σέντρα του Κωστανάσιου από τα δεξιά, πλασέ στην κίνηση από τον Βοΐλη και ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έδιωξε σε κόρνερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Αγγελόπουλος, Πανάγου, Χατζηιωαννίδης, Λάμπρου, Αγιώτης, Ξενιτίδης, Κιρτζιαλίδης (59′ Κωστανάσιος), Νεοφυτίδης (76′ Χονδρουδάκης), Βάρκας, Κηπουρός (63′ Βοΐλης), Βρουσάι.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Μούσα, Δημητρίου, Δοδοντσάκης, Παπαθανασίου, Μπαλογιάννης, Τσαούσης, Λυραντζής, Χατζήδιμπας, Κόζακ, Χατζηστράβος (66′ Μανιώτης), Τζοβάρας (80′ Παπαδόπουλος).