Ο Ντότης από τον πάγκο έκρινε το ντέρμπι!

«Διπλό» που του δίνει τη δυνατότητα να κοιτάει με περισσότερες ελπίδες την πρώτη θέση του Νοτίου ομίλου, πήρε ο Ολυμπιακός κόντρα στην ΑΕΚ στο ντέρμπι του Νοτίου ομίλου της Superleague K15! Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 0-2 εκτός έδρας και βρίσκονται δύο βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ατρόμητο, ενώ η ΑΕΚ απομακρύνθηκε πλέον και είναι στην τρίτη θέση με εννέα βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Με τον Ολυμπιακό να περιμένει «δώρο» από την ΑΕΚ την άλλη εβδομάδα, καθώς παίζει στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο, ενώ υπάρχει και το μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής!

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης, χάρη σε δύο γκολ ποδοσφαιριστή που ήρθε από τον πάγκο! Η «χρυσή» αλλαγή του Γιώργου Παπακωστούλη, στο ντεμπούτο του ως πρώτος προπονητής των Κ15, ήταν ο Ντότης.

Στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης ο μικρός μπήκε στο γήπεδο και στο 71′ πήρε το… ριμπάουντ σε σουτ του Τσάβου και με πλασέ έκανε το 0-1 για τον Ολυμπιακό! Πέντε λεπτά μετά ο Γούλας έκανε την κάθετη πάσα για τον Ντότη ο οποίος με σουτ απέναντι στον Καλούδη διαμόρφωσε το τελικό 0-2!

Να σημειωθεί πως στο 56′ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Γούλα, ενώ στο 61′ ακυρώθηκε γκολ του Ασλανίδη των «ερυθρόλευκων».

ΑΕΚ (Άγγελος Χατζόπουλος): Καλούδης, Σινανάι (77′ Μαχαίρας) Βουτσινάς, Θεοδώρου, Νικολόπουλος (41′ Τσερικλός) Γεωργόπουλος (74′ Δημητρίου) Πανταζέλος, Μαντζουρανάκης (74′ Γιαννόπουλος) Κάτσικας Γεωργιόπουλος, Κορομηλάς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παπακωστούλης): Καραργύρης, Ασλανίδης, Θεοδωρόπουλος, Τζόρβας (76′ Παπαγεωργίου), Τσάβος, Γεωργακόπουλος, Γούλας, Σουρλής (79′ Παυλής), Αρσενίδης (65′ Νικόλης), Τόλιος (72′ Τιμολέων), Παπαδόπουλος (68′ Ντότης).