Ο Ολυμπιακός το πρώτο εισιτήριο του τελικού, για το δεύτερο σερί πρωτάθλημα!

«Βγήκε» το πρώτο εισιτήριο του τελικού του Final 4 της Superleague K17, το οποίο πραγματοποιείται στο γήπεδο του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο! Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ξάνθη με 2-0 στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα στο ματς!

Συγκεκριμένα ο Γεωργαντής έβγαλε την ασίστ για τον Μούγιο ο οποίος δεν λάθεψε και με πλασέ έκανε το 0-1 στο παιχνίδι! Η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό, καθώς στο 9′ έχασε καλή ευκαιρία πάλι σε προσπάθεια του Μούγιου, ενώ στο 27′ έδιωξε σε κόρνερ ο Γκαράς το σουτ του Μαρτίνη.

Η Ξάνθη άρχισε σιγά-σιγά να βρίσκει τα πατήματά της και μπόρεσε στο 35′ να απειλήσει για πρώτη φορά, όταν ο Φακής έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή από καλή θέση, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των «ερυθρόλευκων»!

Η ομάδα του Πειραιά όμως κατάφερε να σημειώσει το δεύτερο γκολ εξίσου σε σημαντικό χρονικά σημείο, καθώς λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φέκκας βγήκε στην αντεπίθεση περνώντας τον προσωπικό του αντίπαλο και έβγαλε την ασίστ για τον Μούγιο ο οποίος με πλασέ στην κίνηση «έγραψε» το 0-2!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη δεν μπόρεσε να απαντήσει στο 2-0 του Ολυμπιακού από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με τους Πειραιώτες να έχουν και δοκάρι με τον Μαρτίνη στι 76′! Έτσι έμεινε το 0-2 υπέρ των «ερυθρόλευκων» που πήραν και το εισιτήριο για τον τελικό της Τετάρτης στις 19:00 στο Αγρίνιο…

ΞΑΝΘΗ (Μπερδέλης Κωνσταντίνος): Γκάρας, Ποδάρας (56′ Μανίσογλου), Λεωντσάκος, Τενεκές, Θυμιάνης, Γραβάς (78′ Γκασιμπαγιαζίδης), Πασσαλής (70′ Τσιτσεκίδης), Γκατζογιάς (83′ Ισμέτογλου), Φακής, Τσιλιγγίρης (53′ Κοτόπουλος), Κακουλίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Θέος): Καραργύρης, Κωνσταντινίδης, Μαρτίνς, Γκοτζαμανίδης, Μποσκουίδης, Γλυνός, Μούγιος (76′ Κοτσιανούλης), Νικόλης (81′ Τασιάς), Μπουλάρι (77′ Ζαχαράκης), Φέκκας (90′ Ντότης), Γεωργαντής (67′ Τσακίρης).