Πάτησε κορυφή ο Ολυμπιακός!

Στην πρώτη θέση του Νοτίου ομίλου της Superleague K15, βρέθηκαν οι Παίδες του Ολυμπιακού, μετά την εντός έδρας νίκη τους επί της ΑΕΚ στο Ρέντη με 3-2!

Οι «ερυθρόλευκοι» πιτσιρικάδες εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο το ρεπό του Παναθηναϊκού από την αγωνιστική και με τους τρεις βαθμούς βρίσκονται πλέον μόνοι πρώτοι με έναν πόντο διαφορά από τους «πράσινους».

Μόλις στο 8′ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο Ρέντη, όταν ο Λιοφάγος έβγαλε την πάσα και ο Σταμούλης με σουτ έκανε το 1-0!

Αμέσως όμως η ΑΕΚ αντέδρασε και μέσα σε λίγα λεπτά κατάφερε να ανατρέψει το σκορ! Στο 20′ ο Βλαχίδης ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 24′ ο Βαφειάδης έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 1-2!

Ο Ολυμπιακός όμως πίεσε στη συνέχεια και μπόρεσε να ισοφαρίσει. Στο 28′ ο Λιάτσος κέρδισε το πέναλτι και ο Σπυριδάκης αναλαμβάνοντας την εκτέλεση έκανε το 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» πρόσεξαν περισσότερο την άμυνά τους, χωρίς να αφήνουν την ΑΕΚ να κάνει παιχνίδι, ενώ στην επίθεση συνέχισαν να είναι πιεστικοί και απειλητικοί.

Στο 50′ ο Ντόης είχε δοκάρι σε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και στο 65′ ο Συρμής έκανε την ασίστ στον Σταμούλη ο οποίος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παπακωστούλης): Γραμματικάκης, Φρέρης, Μπονέλης, Κατσόγιαννης, Γίγινης, Λιάτσος (67′ Τσιουρής), Σπυριδάκης (62′ Κίτσος), Λιοφάγος (57′ Παπανικόπουλος), Σταμούλης (81′ Πάστρας), Ντόη, Καραπαναγιωτίδης (57′ Συρμής).

ΑΕΚ (Βασίλης Παπαδάκης): Μητσόπουλος, Σκαμπαρδώνης, Κανελλόπουλος, Τσαχματιώτης, Τσιόκρης, Καλτσάς (67′ Μπάλας), Βλαχίδης, Χριστόπουλος, Βαφειάδης (67′ Περιβολαράκης), Μιχόπουλος, Πάπα (50′ Πρωτούλης).