Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, με γκολ του Τζόρβα (pic)

Μπορεί ο Παναθηναϊκός στη Superleague K15 να μη βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία, αλλά ένας αγώνας με τον Ολυμπιακό πάντα χαρακτηρίζεται ως ντέρμπι. Με τους «ερυθρόλευκους» να ήθελαν οπωσδήποτε τη νίκη, προκειμένου να διατηρήσουν την επαφή τους με τον πρωτοπόρο Ατρόμητο στους 2 βαθμούς!

Η ομάδα του Πειραιά πήρε αυτό που ήθελε, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλό ποδόσφαιρο ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο όταν και χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες και από τις πλευρές.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ με τους Σουρλή, Ντότη, Αρσενίδη και Χατζηγιαννάκη, αλλά ο τερματοφύλακας των «πρασίνων» Χατζηγιαννάκης πραγματοποίησε πολύ καλές επεμβάσεις, ενώ δύο φορές οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα στη γραμμή της εστίας τους! Από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι στο 25′ με τον Τουρκοχωρίρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε την πίεση και στο 57′ απέδωσε καρπούς. Ωραία πάσα του Σουρλή στον Τζόρβα, ο οποίος με πλασέ διαμόρφωσε το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, σκορ το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Τοπολιάτης): Καραργύρης, Τσάβος (78′ Καρακώστας), Κεραμίδας, Θεοδωρόπουλος, Ασλανίδης, Γούλας (72′ Τιμολέων), Αρσενίδης (66′ Παυλής), Γεωργακόπουλος, Ντότης (46′ Τζόρβας), Σουρλής, Τόλιος (52′ Παπαδόπουλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Άρης Κυριαζής): Χατζηγιαννάκης, Σαλάτας, Μπαλαρίνης, Σιάφακας, Μητρόπουλος, Σιατούνης, Τουρκοχωρίτης, Νούσης (68′ Φοινίκης), Νιάρχος (64′ Σακελλαρόπουλος), Δημοσθενιάδης, Λαζαρίδης​.