Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός με… αγγλικό σκορ!

Ντέρμπι με τα… όλα του ήταν αυτό στο Κορωπί ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στο Νότιο όμιλο της Superleague K15! Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 5-4 (!), σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκαν με 4-0!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο κυρίαρχος του πρώτου ημιχρόνου και χαρακτηριστικό ήταν ότι μέχρι το 33′ ήταν το σκορ 4-0 υπέρ του! Μόλις στο 3′ ο Τζαβίδας με πέναλτι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 12′ ο Τσοντάκης σημείωσε το 2-0 για τους «πράσινους»! Ξανά ο Τσοντάκης δέκα λεπτά μετά έκανε το 3-0 και στο 33′ ο Δημοσθενιάδης «έγραψε» το 4-0 στον αγώνα!

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και 4 λεπτά αργότερα σημείωσε το 4-1 με τον Κίτσο, ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πάλι ο Τσοντάκης πετυχαίνοντας το χατ τρικ με κεφαλιά έκανε το 5-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβαίνει αισθητά. Στο 48′ ο Ντόη σημείωσε το 5-2, ενώ ο Παπανικόπουλος σκόραρε στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης για το 5-3 και δύο λεπτά μετά ξανά ο Ντόη έκανε το 5-4!

Παρά το γεγονός ότι είχε αρκετό χρόνο στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στο ισόπαλο αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΊΚΟΣ (Θωμάς Μαυρουδής): Αυγερινός, Πορφυρόπουλος, Παυλάκης, Καρνέσης, Γογουβίτης, Φρόκου, Δημοσθενιάδης (67′ Πουλιάνος), Κωστόπουλος, Τζαβίδας (30′ Αρσενίου), Κρυπαράκος (62′ Ζαφείρης), Τσοντάκης (83′ Αυγερινός).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παπακωστούλης): Γραμματικάκης, Φρέρης, Μπονέλης (56′ Γαρμπής), Κατσόγιαννης (45′ Λιοφάγος), Σπυριδάκης (45′ Κασέμι), Ντόη, Κίτσος, Πάστρας (37′ Συρμής), Σταμούλης, Λιάτσος (50′ Παπανικόπουλος), Καραπαναγιωτίδης.