Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ και άφησε πίσω τον Ολυμπιακό!

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague K20, απέναντι στον Ολυμπιακό! Οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν τον παράγοντα έδρα και επικράτησαν με 2-0 των «ερυθρόλευκων», συνεχίζοντας να διεκδικούν τον τίτλο όντας 4 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός απομακρύνθηκε πλέον αρκετά, αφού με την ήττα του στη Θεσσαλονίκη είναι 8 βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Ο ΠΑΟΚ στο ματς μπήκε δυνατά και μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να σημειώσει το γκολ που τον έβαλε μπροστά στο σκορ, αιφνιδιάζοντας με αυτό τον τρόπο τον Ολυμπιακό.

Συγκεκριμένα, ο Γκαργκαλατζίδης έκανε ωραία κίνηση και σέντραρε από τα αριστερά, με τον Χατζηστραβό να πιάνει την κεφαλιά δίνοντας την πάσα στον Γαϊτανίδη και εκείνος με νέα κεφαλιά «έγραψε» το 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την πλευρά τους δεν κατάφεραν να αντιδράσουν μετά το γκολ, όμως με την είσοδό τους στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν επιθετικοί και δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Σιαμπάνη, χωρίς όμως να φτάνουν στην ουσία, που είναι το γκολ.

Έτσι ο ΠΑΟΚ στο 77′ ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη όταν ο Μπαλογιάννης πήρε το… ριμπάουντ μετά από σουτ του Τζοβάρα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0!

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Σιαμπάνης , Λύρατζης, Τσαούσης, Δημητρίου, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Τσιγγάρας, Χατζηστραβός (56′ Μανιώτης), Τζοβάρας, Γαϊτανίδης (56′ Μαρκόφσκι), Γκαργκαλατζίδης (87′ Χ. Παπαδόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Αγγελόπουλος, Πανάγου, Κουγιός (76′ Γαλούπης), Λαμπρου, Ράμα, Πέιος (68′ Νεοφυτίδης), Χατζηιωαννίδης (60′ Μπουλάρι), Ξενιτίδης, Βάρκας, Βρουσάι, Βοΐλης.