Παναθηναϊκός – ΑΕΚ Κ19 2-0: Πλησίασε ξανά την κορυφή

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει το ντέρμπι με την ΑΕΚ στην εξ αναβολής 10η αγωνιστική της Super League Κ19. Οι «πράσινοι» επικράτησαν εντός έδρας με 2-0.

Και έτσι είναι πλέον ξανά κοντά στην κορυφή, έχοντας δύο βαθμούς διαφορά από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Αρβανίτης απέκρουσε πάνω στη γραμμή σουτ του Αθανασακόπουλου από το ύψος του πέναλτι, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Θεοχάρη εξουδετερωμένο. Ο Θεοχάρης, όμως, ήταν αυτός που έκανε τη μεγάλη απόκρουση στο 21′ σε νέα προσπάθεια του Αθανασακόπουλου.

Στο 33′ ο Ηλιάδης εκτέλεσε φάουλ στο δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του Σερπέζη έξω από την περιοχή έφερε το 1-0.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει στο 37′ με ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Μαχαίρας, αλλά η κεφαλιά του Ποζατζίδη δεν ήταν καλή και έφυγε ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα δεκάλεπτο κατοχής και πίεσης, αλλά οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους καλή στιγμή έφτασαν στο 2-0 με ατομική προσπάθεια και σουτ του Καλομοίρη.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και έφτασε σε μια καλή ευκαιρία στο 78′ με σουτ του Μαχαίρα κι άλλη μία στο 86′ με τον Σταμούλη που έφυγαν άουτ. Στο διάστημα αυτό έκανε δύο μεγάλες αποκρούσεις και ο Θεοχάρης από πλευράς ΑΕΚ κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χρηστογεώργος, Βαγιανίδης (60′ Σπίνος) Ζαγαρίτης, Σαντικάι, Καραγιάννης, Ηλιάδης, Σαμαράς, Σερπέζης, Σούλτσε (79′ Νιάρχος) Αθανασακόπουλος, Καλομοίρης (58′ Μαυρουδής).

ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Κάτσικας (65′ Κώτσιος) Σταμούλης, Καραβίδας, Αρβανίτης, Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης (80′ Κορομηλάς) Τόλιος (60′ Κοσίδης) Τσέλιος (66′ Τσαρούχας) Μαχαίρας, Χριστόπουλος.