Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός Κ19 0-3: Εύκολο «διπλό»

Επικράτησε με 3-0 η Κ19 του Παναιτωλικού στην έδρα του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο και αύξησε τη διαφορά στο +5 από την 3η ΑΕΚ.

Η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου έστειλε δύο προειδοποιητικές βολές (δοκάρια με Ηλιάδη και Σερπέζη), προτού «χτυπήσει».

Στο 27ο λεπτό ο Σούλτσε άνοιξε το σκορ με διαγώνιο πλασέ, ενώ στο 35’ ο Σερπέζης (δημιουργός του πρώτου γκολ) διπλασίασε το «πράσινο» προβάδισμα με ωραία προσπάθεια.

Ο Παναθηναϊκός έχασε και πέναλτι στο β’ ημίχρονο με τον Σούλτσε, ο οποίος πάντως εκμεταλλεύθηκε νέα ασίστ του Σερπέζη και διαμόρφωσε το τελικό 0-3 στο 69’.

Ο Σερπέζης δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ του, αφού διπλασίασε τα… δοκάρια (φάουλ στο 80’).

Ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στο -4 από τον ΠΑΟΚ (νίκησε 4-1 την ΑΕΛ).

Υπενθυμίζεται ότι η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Την επόμενη αγωνιστική (12η) ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό.

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης (76′ Καρβούνης), Σπίνος, Σαντικάι, Ζαγαρίτης (76′ Σιδεράς), Ηλιάδης, Αθανασακόπουλος (56′ Μαυρουδής), Σερπέζης, Σαμαράς, Καλομοίρης (71′ Κούτσιας), Σούλτσε (71′ Νιάρχος).