ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης Κ19 5-0: Τα έβαλε όλα στο δεύτερο (video)

Μία ακόμα νίκη για τον ΠΑΟΚ, που μπορεί να δυσκολεύτηκε στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, αλλά στην επανάληψη συνέτριψε με 5-0 τον Αστέρα Τρίπολης στη Σουρωτή για την 19η αγωνιστική της Super League 2019-20.

Οι παίκτες των Γκαρσία και Σνάουτσνερ δεν βρήκαν λύσεις απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα των Αρκάδων, αρκέστηκαν σε κάποια μακρινά σουτ, ενώ στη μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι την ανάπαυλα, ο Κούτσιας αστόχησε από πλεονεκτική θέση, μετά από γύρισμα του Τζόλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος αύξησε την πίεση του, έβαλε τη μπάλα κάτω και προσπάθησε να επιτεθεί με συνδυαστικό ποδόσφαιρο. Στο 59′ ο Γκορτεζιάνι δέχθηκε μαρκάρισμα από τον τερματοφύλακα του Αστέρα εντός περιοχής και ο Δούμτσης από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ.

Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι άνοιξε, οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να ασχοληθούν με το επιθετικό κομμάτι κι ο Δικέφαλος βρήκε χώρους με συνέπεια να μετατρέψει το παιχνίδι σε θρίαμβο. Στο 71′ ο Τζόλης έκανε γύρισμα στη μικρή περιοχή, ο τερματοφύλακας των Αρκάδων έκανε ασταθή επέμβαση και ο Δούμτσης από κοντά έγραψε το 2-0. Στο τελευταίο 10λεπτο ήρθε και το αγωνιστικό ξέσπασμα της ομάδας του Γκαρσία.

Στο 80′ ο Τζόλης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση κι ο Πανίδης με κεφαλιά έκανε το 3-0, στο 86′ οι γηπεδούχοι πάτησαν περιοχή με εξαιρετικό συνδυασμό και μετά από γύρισμα του Τζόλη σημειώθηκε αυτογκόλ, ενώ το ωραιότερο γκολ του αγώνα μπήκε στο 90′, όταν ο Γρόσδης βρήκε με εκτέλεση φάουλ τον Πανίδη εντός περιοχής κι αυτός με γυριστό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Καλουτσικίδης (86′ Τσοπούρογλου), Τάχατος, Μιχαηλίδης, Παναγιώτου, Τσιγγάρας, Γιαξής, Δούμτσης (73′ Γρόσδης), Κούτσιας (46′ Πουρναράς), Τζόλης (86′ Πιπιλιάρης), Γκορτεζιάνι (69′ Πανίδης).

Αστέρας Τρίπολης (Γιάννης Δουβίκας): Χριστοδουλής, Γουσέτης, Παπαδόπουλος, Ζορμπάς (83′ Αλέμης), Χριστόπουλος, Γλυνός, Θεοδωρίδης(70′ Παπαγεωργίου), Κάρδαρης, Αλί Μπαμπά, Μιχόπουλος (79′ Ματθαίου), Τζίμας.