Ο ΠΑΟΚ πρωταθλητής στους Κ15 για το 2016-17!

Ένας τελικός όπως άξιζε σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, έγινε στη Λάρισα για το πρωτάθλημα της Superleague K15! Με τον ΠΑΟΚ να αναδεικνύεται πρωταθλητής Ελλάδας στους Κ15, κατακτώντας τον τίτλο στη διαδικασία των πέναλτι, καθώς η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη με 1-1!

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετός άγχος στον αγωνιστικό χώρο του «AEL FC ARENA» και αυτό φάνηκε στο χορτάρι, με τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο να εμφανίζεται καλύτερος από τον Ολυμπιακό και αυτό να του αποδίδει καρπούς. Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν στο πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 28′ ο Γρόσδης βρήκε ωραία τον Αλτιντζή με κάθετη μπαλιά και ο τελευταίος με πλασέ άνοιξε το σκορ!

Οι δύο ομάδες πήγαν με το 1-0 υπέρ του ΠΑΟΚ στα αποδυτήρια και στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν αρκετά την απόδοσή τους και έγιναν πιο ουσιαστικοί. Απείλησαν τον ΠΑΟΚ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης! Ο Ντότης «γέμισε» στην αντίπαλη περιοχή από εκτέλεση φάουλ και ο Τόλιος με το κεφάλι έκανε το 1-1!

Με το ματς να πηγαίνει στα πέναλτι, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 7-6. Το χαμένο πέναλτι για τον Ολυμπιακό είχε ο Τόλιος με τον Μπαλωμένο να αποκρούει, ο οποίος ήταν αυτός που έστειλε τον αγώνα στη διαδικασία των πέναλτι!

ΠΑΟΚ (Ζαζόπουλος): Μπαλωμένος, Γρηγοριάδης (52’Τσοπούρογλου), Κιουρτσίδης, Καλτσίδης, Αβεντισιάν (80′ Καλαϊτζής), Καραμπέρης, Παναγιώτου, Σαπουντζής (65′ Τεμερτζόγλου), Τσέλιος (83′ Γκορτζεζιάνι), Γροσδής (75′ Θεοδωρίδης), Αλτιντζής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παπακωστούλης): Καραργύρης, Τζόρβας( Αρσενίδης), Τσάβος, Κεραμίδας (75′ Παπαγεωργίου), Θεοδωρόπουλος (54′ Τιμολέων), Γούλας, Ασλανίδης, Γεωργακόπουλος (52′ Ντότης), Παπαδόπουλος, Σουρλής, Νικόλης (44′ Τόλιος).

Το live του αγώνα:

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ

Τέλος του τελικού, ο Μπαλωμένος έπιασε το πέναλτι του Τόλιου και δίνει το πρωτάθλημα στον ΠΑΟΚ!

Τέλος της κανονικής διάρκειας, πάει στα πέναλτι ο τελικός

80+4′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ αντί του Τσέλιου μέσα ο Γκορτεζιάνι

80+2′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ντότης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, με τον Τόλιο να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει, όπως όλα δείχνουν, το ματς στα πέναλτι!

77′ Την κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Γρόσδης, εξαιτίας καθυστέρησής του τη στιγμή της αλλαγή τους

77′ Ο Γρόσδης εκτός ματς για τον ΠΑΟΚ και μέσα ο Θεοδωρίδης, ενώ για τον Ολυμπιακό τη θέση του Κεραμίδα παίρνει ο Παπαγεωγίου και αποτελεί την τελευταία αλλαγή των «ερυθρόλευκων»

74′ Λίγο έλειψε ο ΠΑΟΚ να διπλασιάσει τα τέρματά του στον αγώνα! Τετ α τετ του Αλτιντζή μετά από ωραία προσπάθεια, ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Καραργύρης έδιωξε με τα πόδια και κράτησε «ζωντανό» τον Ολυμπιακό στο ματς!

72′ Κίτρινη κάρτα στον Καραμπέρη του ΠΑΟΚ

65′ Δεύτερη αλλαγή για τους Θεσσαλονικείς, την θέση του Σαπουντζή παίρνει ο Τεμερτζόγλου

64′ Τετ α τετ του Αλτιντζή από τα δεξιά, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού όμως να του κλείνει τον διάδρομο και να βγαίνει άουτ μαζί με την μπάλα ο παίκτης του ΠΑΟΚ

59′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντότη, άουτ!

O Αρσενίδης πήρε τη θέση του Τζόρβα

58′ Τέταρτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό (μέχρι πέντε μπορούν να κάνουν στους Κ15)

55′ Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό στο ματς, αντί του Θεοδωρόπουλος μπήκε ο Τιμολέοντας

Από πλευράς Ολυμπιακού ο Ντόντης μπήκε αντί του Γεωργακόπουλου

Για τον ΠΑΟΚ αντί του Γρηγοριάδη μπαίνει ο Τσοπούρογλου

53′ Αλλαγές στο ματς, μία για κάθε ομάδα

49′ Σέντρα του Αλτιντζή από τα δεξιά, βγήκε και μάζεψε εύκολα την μπάλα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Καραργύρης

45′ Διακοπή στον αγώνα, εξαιτίας τραυματισμού ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού. Με τον Νικόλη να μην μπορεί να συνεχίσει και τη θέση του παίρνει ο Τόλιος

41′ Άρχισε το δεύτερο μέρος του αγώνα

40′ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στον αγώνα

28′ ΓΚΟΛ 1-0, προηγείται στο ματς ο ΠΑΟΚ μετά από ωραία επίθεση. Κάθετη μπαλιά του Γρόσδη ο οποίος βρήκε ωραία τον Αλτιντζή και εκείνος με πλασέ έκανε το 1-0 στο ματς

21′ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ! Ωραία προσπάθεια του Παπαπαδόπουλου από τα αριστερά, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα όμως να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά της εστίας του ΠΑΟΚ

19′ Πρώτη επιθετική προσπάθεια του ΠΑΟΚ με τον Αλτιντζή να σουτάρει από τα αριστερά, με την μπάλα να περνάει άουτ

1′ Ξεκίνησε ο αγώνας

ΠΑΟΚ (Ζαζόπουλος): Μπαλωμένος, Γρηγοριάδης, Κιουρτσίδης, Καλτσίδης, Αβεντισιάν, Καραμπέρης, Παναγιώτου, Σαπουντζής, Τσέλιος, Γρόσδης, Αλτιντζής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παπακωστούλης): Καραργύρης, Τζόρβας, Τσάβος, Κεραμίδας, Θεοδωρόπουλος, Γούλας, Ασλανίδης, Γεωργακόπουλος, Παπαδόπουλος, Σουρλής, Νικόλης.