Παρότι προηγήθηκε, έχασε με 3-1 η Νέων

Με ήττα 3-1 στον -διαδικαστικού χαρακτήρα- τελευταίο της αγώνα στο Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, αποχαιρέτησε η Εθνική Νέων τη φετινή σεζόν. Στην τελική φάση από τον όμιλο της Εθνικής προκρίθηκε η διοργανώτρια Ιταλία.

Αν και προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, στο 13′ με τον Δουβίκα, η Εθνική Νέων δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα παρά μόνον δύο λεπτά. Ο Μπέργκιερ ήταν ο «δράστης» της ισοφάρισης για τους Πολωνούς, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου. Οι Πολωνοί σημείωσαν άλλα δύο τέρματα στο β’ μέρος, στο 73′ με τον Μόντερ και στο 80′ με τον Γκριμ και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 3-1.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Μαζέτσκι, Μπεντναρτζικ, Πούχατζ, Ρέπκα, Μακόβσκι, Μόντερ, Κόπατζ, Γκριμ (89′ Κάνατς), Σκόρας (83′ Γκραμπόβσκι), Βαλουκίεβιτζ, Μπέργκιερ (71′ Στρότζικ).

ΕΛΛΑΔΑ: Σιαμπάνης, Λύρατζης, Παπάζογλου, Μπούσης, Μελιόπουλος, Τζοβάρας, Χατζηδίμπας (79′ Γιούσης), Δουβίκας (63′ Καμπετσής), Βοΐλης, Ξενιτίδης, Γκαργκαλατζίδης (63′ Δημήτρουλας).

* Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Ιταλία και Τσεχία ήρθαν ισόπαλες 1-1. Η Ιταλία που είχε ήδη προκριθεί με τις δύο νίκες επί της Ελλάδας και της Πολωνίας τερμάτισε με εφτά βαθμούς στην πρώτη θέση.