ΠΑΣ Γιάννινα-Ξάνθη 2-4 Κ19: «Διπλό»των Ακριτών

Σε καλή κατάσταση η Ξάνθη, κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 4-2 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, για την 23η αγωνιστική της Super League K19.

Στο 22′ ο Θυμιάνης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 37′ ο Οκάν σημείωσε το 0-2!

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 59′ ο Γώγος είχε δοκάρι σε κεφαλιά που επιχείρησε μετά από το κόρνερ του Νάουμετς. Οκτώ λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ μείωσε σε 1-2 με το γκολ του Σακκά, αλλά στο 72′ ο Τσάπαρης έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο γκολ στην Ξάνθη!

Δύο λεπτά μετά ο ΠΑΣ μείωσε σε 2-3 με το πέναλτι που κέρδισε και την εκτέλεση του Λιάσου, ενώ ο Νάουμετς στο 76′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Από τη στιγμή που δεν ισοφάρισε ο ΠΑΣ, η Ξάνθη το εκμεταλλεύτηκε και στο 83′ ο Κοτόπουλος με σουτ διαμόρφωσε το 2-4.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μάριος Παναγιώτου): Βενετικίδης, Κάγια, Τάτσης (73′ Παππάς), Γώγος, Βασιλάκης, Τσούνης (87′ Παναγιωτίδης), Μπούμπας, Σακκάς, Καραμποΐκης (46′ Παππάς), Λιάσος, Νάουμετς.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Μπεδρελής): Γκάρας, Λεουτσάκος, Τενεκές, Γιανναράκης, Γκατζόγιας, Τσάπαρης, Τσιλιγγίρης (62′ Φροσύνης), Θυμιάνης, Κοτόπουλος, Δουλγέρης (78′ Τριανταφύλλου), Σουλεϊμάν Οκάν (87′ Σπυριδωνίδης).

* Η φωτογραφία είναι από την ιστοσελίδα super-fm.gr.