Πεντάρα στον Παναθηναϊκό και «ερυθρόλευκη» κορυφή!

Ανώτεροι οι Νέοι του Ολυμπιακού σκόρπισαν τους Κ20 του Παναθηναϊκού στους… πέντε ανέμους και πήραν τη νίκη με 5-0 στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη! Νίκη η οποία δίνει στους «ερυθρόλευκους» τη δυνατότητα να επιστρέψουν στην κορυφή και να βρίσκονται μόνοι στην πρώτη θέση με έναν βαθμό διαφορά από τους «πράσινους» οι οποίοι μέχρι το Ρέντη δεν είχαν καμία απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα!

Το πρώτο ημίχρονο στο Ρέντη είχε ό,τι περίμενε κανείς σε ένα ντέρμπι. Δυνατό ματς, χωρίς όμως πολλές φάσεις και ένα γκολ. Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που κατάφερε να προηγηθεί στον αγώνα, όταν ο Ανδρούτσος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού βγήκε τετ α τετ και με πλασέ έκανε το 1-0! Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και ανέβασε κάπως την απόδοσή του, χωρίς όμως να χάσει κάποια σημαντική ευκαιρία, ενώ το ίδιο ισχύει και για την ομάδα του Πειραιά.

Αντιθέτως, στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός από το 60′ και μετά πήρε… φωτιά! Ξαφνικά στο γήπεδο οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο και με συνεχόμενες επιθέσεις κατάφεραν να διευρύνουν το δείκτη του σκορ και να φτάσουν στη μεγαλειώδη νίκη με 5-0!

Στο 61′ ο Βρουσάι έχασε καλή ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά ένα λεπτό μετά ο Μανθάτης σέντραρε από τα δεξιά ο Βρουσάι πήρε την κεφαλιά και «έγραψε» το 2-0! Μόλις στο 64′ έγινε το 3-0, όταν ο Τσιμίκας σέντραρε από τα αριστερά και ο Βρουσάι ξανά με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα!

Ο Παναθηναϊκός τα είχε χαμένα και στο 74′ ήρθε και το 4-0! Παράλληλη σέντρα του Τσιμίκα από τα αριστερά, πλασέ Ανδρούτσου και γκολ για τον Ολυμπιακό! Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 88′ όταν ο Πανάγος έδωσε ωραία στα δεξιά για τον Μανθάτη ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την έξοδο του τερματοφύλακα μακριά από τη μεγάλη περιοχή και με πλασέ πάνω από το κεφάλι του Χαλκίδη έκανε το 5-0!

Διαβάστε το live του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Αγγελόπουλος, Πανάγου, Τσιμίκας (79′ Κουγιός), Νικολάου, Τόλι, Λάμπρου, Μανθάτης, Μεγαρίτης, Ανδρούτσος, Κηπουρός (68′ Βάρκας), Βρουσάι (75′ Κιρτζιαλίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Σάμιος): Χαλκίδης, Βαλμάς, Μαυρομμάτης, Ευαγγέλου (18′ λ.τρ. Θεοχάρης), Ανδρέου, Μίγγος, Παπανικολάου (75′ Δημήτρουλας), Αγγελόπουλος, Πίσπας, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης (66′ Κουντουριώτης).