Πλήρωσε τα αμυντικά της λάθη και γνώρισε βαριά ήττα (video+photos)

Η απειρία και τα αμυντικά λάθη έκαναν την ΑΕΚ να γνωρίσει βαριά ήττα από τον Άγιαξ στην Ολλανδία, στο πρώτο της ματς για τον όμιλο του Youth League της UEFA. Οι «κιτρινόμαυροι» έδωσαν τον πρώτο τους επίσημο αγώνα σε ευρωπαϊκή διοργάνωση και ηττήθηκαν με 6-0 απέναντι στον Άγιαξ, εκτός έδρας.

Οι Ολλανδοί δεν χαρίστηκαν στα αμυντικά κενά που είχε η ΑΕΚ και έδειξαν την ποιότητά τους σημειώνοντας από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο και φτάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 6-0.

Το 1-0 έγινε νωρίς, καθώς μόλις στο 5′ ο Κουν άνοιξε το σκορ, ενώ στο 26′ ο Νάνελι σημείωσε το 2-0 και στο 34′ ο Γιένσεν «έγραψε» το 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος μέσα σε δύο λεπτά το ματς πήγε στο 5-0!

Χάνσεν και Ντεστ με το που μπήκαν στο ματς χρίστηκαν και σκόρερ στο 65′ και 67′ αντίστοιχα! Το τελικό 6-0 διαμορφώθηκε στο 87′ με το πέναλτι του Ούνουβαρ.

ΑΓΙΑΞ (Τζον Χάιτινχα): Ελ Μάαχ, Φαν Χέλντερεν, Χ. Μαντούρο, Μπότμαν (72′ Ντάγκλας), Κέμπερ, Κ. Μαντούρο (72′ Αμπίντ), Νάνελι (66′ Ντεστ), Γιένσεν, Μπρόμπεϊ (61′ Χάνσεν), Εκέλενκαμπ, Κουν (71′ Ούνουβαρ).

ΑΕΚ (Γιώργος Σίμος): Γκίνης, Σταμούλης, Μαλισσόβας (46′ Ποζατζίδης), Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Μπογκντάνι (65′ Πετρούσης), Σαρδέλης (34′ Τσέλιος), Τάμπας, Χριστόπουλος (78′ Πατρινός), Μπότος, Μαχαίρας (78′ Μάρκου).