•

Πλούσιο θέαμα στην ισοπαλία ΑΕΛ και Λαμίας

Ισόπαλη με σκορ 2-2 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της K17 της ΑΕΛ με την αντίστοιχη της Λαμίας στο Καλοχώρι για την 26η αγωνιστική του αντίστοιχου πρωταθλήματος υποδομών.

Ένα ματς στο οποίο η ομάδα του Ζήση Ζιάγκα έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-2, ένα σκορ μαγική εικόνα, εν τούτοις κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο να φέρει το ματς στα ίσια και να φτάσει στο τελικό 2-2. Πλέον η ΑΕΛ με την ισοπαλία αυτή έφτασε τους 37 βαθμούς, ενώ οι Στερεοελλαδίτες τους 11.

Αγωνιστικά μέχρι το 30′ η ΑΕΛ είχε την κατοχή χωρίς όμως τις μεγάλες φάσεις, ενώ οι «βυσσινί» στερήθηκαν και τον υπηρεσιών του Πινακά ο οποίος τραυματίστηκε στο ζέσταμα και την θέση του πήρε ο νεαρός Αλέξανδρος Μαγιάκος που έκανε ντεμπούτο. Η ΑΕΛ που είχε δυο δοκάρια, είδε την Λαμία να αιφνιδιάζει και με δυο «τυχερά» γκολ να φτάνει στο 0-2. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά η πίεση αυξήθηκε και με αντεπίθεση διαρκείας η ομάδα του κ. Ζιάγκα έφτασε στο 2-2.

Πρώτη καλή στιγμή ήταν για την ΑΕΛ όταν στο 10′ ο Μαλάκος εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι, ενώ στο 25′ έγινε το 0-1 με ψηλοκρεμαστό σουτ του Γεμενή εκτός περιοχής, ύστερα από αδράνεια της άμυνας και τον τερματοφύλακα να είναι εκτός θέσης. Παρά το 0-1 οι «βυσσινί» προσπάθησαν και απείλησαν άμεσα με το σουτ του Καμπέρη στο 33′ να κοντράρει στον τερματοφύλακα και να καταλήγει κόρνερ.

Με την συμπλήρωση 38 λεπτών αγώνα το πρώτο δοκάρι για την ΑΕΛ με σουτ του Καμπέρη, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Χάρη Φουρκιώτη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Τελευταία καλή φάση πριν την ανάπαυλα ήταν στο 40′ με το ωραίο σουτ του Καμπέρη και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Καρακώστα.

Αιφνιδιασμός στην επανάληψη από την Λαμία και 0-2 στο 57′ με τον Καρακώστα να πιάνει ένα σουτ εκτός περιοχής στο οποίο δεν είχε αντίδραση ο Σουλούκος. Ένα λεπτό μετά την μια ώρα αγώνα η ΑΕΛ έκανε το …2-0 στα δοκάρια όταν ο Μάριος Φουρκιώτης με κάθετη βρήκε τον Μιλτιάδη που σούταρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στην δοκό.

Παρά το 0-2 οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν για να μειώσουν και στο 73′ ο Καμπέρης με σουτ απείλησε όμως ο Καρακώστας μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ πέντε λεπτά μετά, ύστερα από παράλληλη σέντρα του Μιλτιάδη ο Κουσκουρίδας έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

ΑΕΛ (Ζήσης Ζιάγκας): Σουλούκος, Μαγιάκος (58′ Παπαδημητρίου), Φουρκιώτης Χ., Μαλούσι (69′ Τέλιος), Κόφφας (58′ Φουρκιώτης Μ.), Δημόπουλος, Καμπέρης, Τσουμάνης, Μαλάκος, Σταύρος (58′ Μιλτιάδης), Κοντογιώργος (69′ Κουσκουρίδας).

ΛΑΜΙΑ (Απόστολος Καραπλής): Καρακώστας Μ., Ψωρογιάννης, Καρακώστας Κ., Σταθάρας, Ντίτσας, Μητσόπουλος, Κουδουνάς (85′ Γιαννακάκος), Ζαγογιάννης (46′ Κωστάκος), Γεμενής (83′ Νικολόπουλος), Ντζιός, Πουρνάρας (60′ λ.τ. Ματθαίου).

ΠΗΓΗ: athleticlarissa.gr