Προηγήθηκε, αλλά «λύγισε» και ηττήθηκε στο Βελιγράδι

Παρά το γεγονός ότι οι Νέοι του Ολυμπιακού προηγήθηκαν στο Βελιγράδι, ηττήθηκαν με 2-1 από τον Ερυθρό Αστέρα. Οι πιτσιρικάδες έπαιξαν για τη 2η αγωνιστική του Youth League της UEFA.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν καλύτερη στην αρχή και στο 8′ ο Νεοφυτίδης είχε δοκάρι. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο ματς στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Το 0-1 έμεινε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα όμως η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε μέσα σε δευτερόλεπτα να ισοφαρίσει. Στο 46′ ο Μίτροβιτς ήταν αυτός ο οποίος έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έδειχναν σε καλύτερη κατάσταση και στο 82′ ο Πάντοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-1! Ολοκληρώνοντας έτσι οι Σέρβοι την ανατροπή στο σκορ.

Ερυθρός Αστέρας (Τζόρτζεβιτς): Κάτιτς, Μπλαγκόγεβιτς, Λούκιτς, Μίτροβιτς, Μίλικιτς, Νοβάκοβιτς (92′ Μίλετιτς), Μάτιτς, Πίπλιτσα (74′ Ντεντιγέ), Μπάμπιτς, Πάντοβιτς, Μπουρμάζ (88′ Ίλιτς).

Ολυμπιακός (Πέρες): Τζολάκης, Μαρτίνης, Γκοτζαμανίδης, Μπέλιτς (66′ Ασλανίδης), Ντουμάνης (85′ Σαπουντζής), Νεοφυτίδης, Νικόλης, Κατσαβάκης (66′ Αρσενίδης), Σουρλής, Λιάτσος (85′ Συρμής), Μπουλάρι.