Πρώτο γκολ για Μαρκόφσκι, νίκη του ΠΑΟΚ στη Λαμία

Παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε για παραπάνω από ένα ημίχρονο με δέκα ποδοσφαιριστές, κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη επί της Λαμίας με 0-2 και συνεχίζει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Superleague K20.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι είχαν την καλύτερη ευκαιρία στην αρχή του αγώνα, όταν στο 16′ ο Πατσαρούχας είχε δοκάρι! Όμως οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τη δική τους ευκαιρία και προηγήθηκαν με το γκολ του Γκαργκαλατζίδη, μετά από ασίστ του Μπαλογιάννη. Όμως έξι λεπτά μετά ο Κόζακ αποβλήθηκε από το ματς για διαμαρτυρία και ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα.

Η Λαμία όμως δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, παρά το γεγονός ότι είχαν την κατοχή της μπάλας και μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποιες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Σιαμπάνη. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί οι οποίοι έφτασαν στην επίτευξη ενός δεύτερου γκολ και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μαρκόφσκι σημείωσε το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΠΑΟΚ, ο οποίος αποκτήθηκε στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

ΛΑΜΙΑ (Λάκης Παπανικολάου): Σκιαθίτης, Κωστίκας, Χρυσανθόπουλος, Πατσαρούχας, Αντωνίου, Μπουσάι, Μπούντας, Μανιάς, Καρακούσης (65′ Ζαγκότσης), Καραγιάννης, Λαμπρόπουλος.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Σιαμπάνης, Λύρατζης, Τσαούσης, Διαμαντής, Δημητρίου, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης (88′ Μιχαηλίδης), Χατζηστραβός (62′ Μανιώτης), Κόζακ, Τζοβάρας, Γκαργκαλατζίδης (70′ Μαρκόφσκι).