«Σήκωσαν» στη Λιβαδειά το τρίτο συνεχόμενο οι Κ20 του Ολυμπιακού!

Το 6ο του πρωτάθλημα και τρίτο συνεχόμενο, πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός στους Κ20 από το μεσημέρι της Κυριακής! Οι Κ20 των «ερυθρόλευκων» πήραν σχετικά άνετα τους τρεις βαθμούς στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Λεβαδειακό με 3-1, για την 28η αγωνιστική της Superleague K20 και εξασφάλισε και μαθηματικά την κατάκτηση και του φετινού τίτλου, «σηκώνοντας» το τρόπαιο αυτό για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική σεζόν!

Με την ομάδα του Πειραιά στις αγωνιστικές που απομένουν να θέλει να διατηρήσει το αήττητο της φετινής περιόδου και να κατακτήσει για πρώτη φορά στην ιστορία της αήττητη το πρωτάθλημα των Νέων! Μέχρι στιγμής έχει σε 26 ματς, 23 νίκες και 3 ισοπαλίες, ενώ απομένουν 4 αναμετρήσεις ακόμα.

ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΕΔΕΙΞΕ ΤΙΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ
Ο Ολυμπιακός από την αρχή του αγώνα έδωσε στον Λεβαδειακό να καταλάβει ότι θέλει να τελειώνει από νωρίς με την υπόθεση νίκη και παράλληλα και την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου. Μόλις στο 12′ ο Κιρτζιαλίδης έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ο οποίος σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο ματς των «ερυθρόλευκων»!

Δέκα λεπτά μετά έγινε και το 0-2! Κόρνερ του Τασιουλή, κεφαλιά του Μεγαρίτη και ο Ολυμπιακός διπλασίασε με αυτό τον τρόπο τα τέρματά του στο ματς, κόβοντας ουσιαστικά κάθε ελπίδα από νωρίς στον Λεβαδειακό για να διεκδικήσει κάτι καλό.

Παρόλα αυτά όμως οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 81′ μείωσαν σε 1-2 με το γκολ του Γρηγοριάδη, αλλά και η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν σχεδόν άμεση αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καμπετσής έδωσε ωραία στον Τσιλίκη και εκείνος διαμόρφωσε το τελικό 1-3 με σουτ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Βαγγέλης Μακαλιάς): Σφυρίδης, Βυθούλκας, Μερεντίτης, Φάσσας, Γεωργακόπουλος (46′ Σαραντίδης), Γρηγοριάδης, Δαρδαμάνης, Λιάγκας, Μέσι (70′ Παπαθεοδώρου), Νίκας, Ζιμπέρι (86′ Πόρης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Γαβαλάς, Ξύδας (67′ Αγιώτης), Φουάσης (58′ Κουγιός), Λάμπρου, Τόλι, Πλέγας, Κιρτζιαλίδης, Τασιούλης (71′ Τσιλίκης), Μεγαρίτης, Βρουσάι, Καμπετσής.