Στον τελικό των Κ15 ο Ολυμπιακός, πήρε το «διπλό» στο Περιστέρι!

Τη νίκη με 2-1 κατάφεραν και πήραν οι Κ15 του Ολυμπιακού στο γήπεδο του Ήφαιστου στο Περιστέρι, γεγονός που του έδωσε και μαθηματικά την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης! Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ κατάφερα να το γυρίσουν και να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε στο ντέρμπι κορυφής για δύο αποτελέσματα, από τη στιγμή που ήταν ήδη με έναν βαθμό μπροστά από τον Ατρόμητο, ενώ οι Περιστεριώτες ήθελαν μόνο νίκη για να ανέβουν στην πρώτη θέση και να διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στην τελευταία αναμέτρηση της Superleague Κ15 με τον Παναθηναϊκό στο Κορωπί.

Από τη στιγμή όμως που η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να πάρει το τρίποντο, «κλείδωσε» και μαθηματικά την πρώτη θέση του Νοτίου ομίλου και παράλληλα τη συμμετοχή του στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο παρά το άγχος που είχαν, κάτι που φάνηκε ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 18′ του αγώνα, όταν ο Ρίζος έβγαλε την κάθετη πάσα στον Μακρυγιαννάκη ο οποίος πλάσαρε τον Καραργύρη με την μπάλα όμως να προσκρούει στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και στην επαναφορά ξανά ο Μακρυγιαννάκης σε κενή εστία άνοιξε το σκορ!

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός και στο 38′ είχε δοκάρι σε σουτ του Τζόρβα, αλλά δύο λεπτά μετά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Ωραία πάσα του Γεωργακόπουλου στον Σουρλή, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Σαχάι και κατάφερε να πλασάρει για την ισοφάριση, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά από τον αντίπαλό τους και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Στο 43′ ο Ολυμπιακός απείλησε με το σουτ του Θεοδωρόπουλου, ενώ στο 50′ διαμορφώθηκε το τελικό 1-2! Ο Γεωργακόπουλος «γέμισε» με εκτέλεση φάουλ στην αντίπαλη περιοχή και ο Γούλας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων!

Το γκολ αυτό «έκοψε» ουσιαστικά τις ελπίδες του Ατρόμητου για νίκη, αλλά και ψυχολογικά δεν μπόρεσε να επανέλθει στο ματς προκειμένου να πάρει την ισοπαλία και να κριθεί η πρόκριση στην τελευταία αγωνιστική της Superleague K15.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Μουράτ Σεροπιάν): Σαχάι, Ρουσόπουλος, Ρίζος, Τσουρούλας, Γιαννακίδης, Σαμούρης, Μακρυγιαννάκης, Πιετρής (49′ Σελλήνας), Σανί, Κουτσούκος (75′ Ζαΐμι), Κωστόπουλος (49′ Πομώνης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παπακωστούλης): Καραργύρης, Τζόρβας (75′ Αρσενίδης), Τσαβός, Κεραμίδας (70′ Τόλιος), Θεοδωρόπουλος, Ασλανίδης, Γούλας, Γεωργακόπουλος (55′ Ντότης), Παπαδόπουλος (82′ λ. τρ. Τζανετής), Σουρλής, Νικόλης (66′ Τιμολέων).