Στους… πέντε ανέμους σκόρπισε τη Μολδαβία η Εθνική Ελπίδων!

Εύκολη νίκη για την εθνική Ελπίδων, η οποία νίκησε άνετα τη Μολδαβία σε ματς για τα προκριματικά του Euro 2019 με 5-1! Έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το δύο στα δύο, μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Λευκορωσίας, παίρνοντας εύκολα τους τρεις βαθμούς της νίκης στο στάδιο του Περιστερίου.

Η Εθνική μας μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 7′ κατάφερε να προηγηθεί με το γκολ του Γαλανόπουλου, ο οποίος είχε σκοράρει και στη Λευκορωσία ένα εξαιρετικής ομορφιάς γκολ! Η Μολδαβία ισοφάρισε σε 1-1 στο 34′ και από εκεί και πέρα η Ελλάδα ήταν η κυρίαρχος του αγώνα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου η Εθνική μας προηγήθηκε και πάλι με 2-1 μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια. Πάσα του Ανδρούτσου στον Κουλούρη, πλασέ και… 2-1!

Επίσης μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα και στο 47′ ήρθε το 3-1 με το γκολ του Λημνιού, ενώ δέκα λεπτά μετά ο Κουλούρης «έγραψε» το 4-1 και το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε στο 78′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ανδρούτσου!

ΕΛΛΑΔΑ (Αντώνης Νικοπολίδης): Κότσαρης, Σάλιακας, Τσιμίκας, Ευαγγέλου, Πασαλίδης, Καραχάλιος, Γαλανόπουλος (76′ Μεληκιώτης), Λημνιός, Ανδρούτσος (79′ Π. Ορφανίδης), Μανθάτης (65′ Χατζηγιοβάννης), Κουλούρης.