Συνεχίζει με το απόλυτο ο Ολυμπιακός, άξιζε περισσότερα ο Πανιώνιος

Ένα από τα πιο δυνατά ματς της 6ης αγωνιστικής του Νοτίου ομίλου της Super League K17 ήταν αυτό της Κυριακής στο Ρέντη ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Πανιώνιο.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 2-1 και συνέχισαν να έχουν το απόλυτο στο πρωτάθλημα, έχοντας 5 νίκες σε ισάριθμα ματς!

Από την άλλη όμως ο Πανιώνιος με την εμφάνισή του, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξε ότι άξιζε κάτι περισσότερο από το ματς και έφυγε από το Ρέντη με «πικρή» γεύση.

Στο 27′ της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί, όταν ο Σουρλής έκανε τη σέντρα για τον Κεραμιδά ο οποίος με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ στον αγώνα. Ο Πανιώνιος αντέδρασε και στο 44′ ισοφάρισε σε 1-1 με το γκολ του Μυτακίδη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν από νωρίς να πάρουν, ξανά, κεφάλι στο σκορ, καθώς στο 47′ ο Σουρλής με ωραίο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 2-1!

Ο Πανιώνιος στη συνέχεια προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά λάθη των γηπεδούχων, όμως ο Τζολάκης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και κράτησε το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού. Η καλύτερη ευκαιρία του Πανιωνίου ήταν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με το δοκάρι του Μιραφιόρι!

Να σημειωθεί πως στο ματς έκανε ντεμπούτο στον πάγκο των Κ17 ο Δημήτρης Μαυρογενίδης, ο οποίος είναι ο νέος προπονητής των μικρών.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Μαυρογενίδης): Τζολάκης, Τζόρβας, Κεραμίδας, Τιμολέων, Ασλανίδης, Γούλας, Γεωργακόπουλος (84′ Λιάτσος), Αρσενίδης (77′ Παπαδόπουλος), Ντότης (59′ Μούκα), Σουρλής (86′ Σταμούλης), Κατσαβάκης (71′ λ.τρ. Θεοδωρίδης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Ζαλάβρας): Παχατούρας, Ζάχι, Βουτσινάς, Γρηγοριάδης, Χριστοφιλόπουλος (73′ λ.τρ. Μπασιλάρι), Παπαδόπουλος, Μπαρμπαλιάς (46′ Ζαμάνης), Κουτσάκης, Μυτακίδης (69′ Χαϊκάλης), Κούτρας (88′ Μητρόπαπας), Νίνο (82′ Μιραφιόρι).