Τεράστιο «διπλό» πρωταθλήματος για ΠΑΟΚ!

Μεγάλη νίκη κατάφερε και πήρε ο ΠΑΟΚ στη Super League K19, επικρατώντας εκτός έδρας του Αστέρα Τρίπολης με 3-2 και διατήρησε τη διαφορά του από τη δεύτερη ΑΕΚ στους 10 βαθμούς, ενώ μεγάλωσε αυτήν από τον τρίτο Ολυμπιακό στους 13 βαθμούς!

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να περάσουν και από μία από τις πιο δύσκολες έδρες και δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος, συνεχίζοντας έτσι σταθερά για τη δεύτερη σερί κατάκτηση του τίτλου.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στον αγώνα, ο Τσαούσης κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σουτ έξω από την περιοχή, αλλά στο 33′ ο Αστέρας ισοφάρισε σε 1-1 με το διαγώνιο σουτ του Αλί Μπαμπά και στο 40′ μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Αλμπάνη έγινε το 2-1 στην Τρίπολη, πραγματοποιώντας έτσι την ανατροπή στο σκορ!

Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο από την αρχή μπήκε δυνατά για την ισοφάριση και στο 80′ το κατάφερε, όταν ο Πουρναράς «έγραψε» το 2-2!

Μάλιστα δύο λεπτά μετά εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και ο Σαλαμούρας διαμόρφωσε το τελικό 2-3, δίνοντας έτσι τους τρεις βαθμούς στον ΠΑΟΚ!

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιάννης Δουβίκας): Τσιφτσής (46′ Τσιμόπουλος), Διαμαντόπουλος, Φωτόπουλος, Μιχελής, Παπαδόπουλος (84′ Κωτσόπουλος), Αλάτζε, Κάρδαρης (70′ Τανουσάι), Γλέζος, Αλί Μπαμπά, Τζίμας, Αλμπάνης.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Παπαδόπουλος, Λύρατζης, Τσαούσης, Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Τσιγγάρας, Σαλαμούρας, Χατζηστραβός, Πουρναράς (85′ Γιαξής), Πανίδης (65′ Τάχατος), Γκαργκαλατζίδης (46′ Δούμτσης).