Τον δυσκόλεψε, αλλά τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ!

Ένα ακόμη βήμα από τον ΠΑΟΚ για την κατάκτηση του τίτλου της Super League K19, επικρατώντας στη Θεσσαλονίκη του Πανιωνίου με 3-1. Μπορεί το σκορ να δείχνει μία εύκολη νίκη, αλλά μόνο έτσι δεν ήταν για τους πρωτοπόρους του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν στο ματς και αν δεν έμεναν με δέκα παίκτες για σχεδόν ένα ημίχρονο, ίσως να είχαν βάλει ακόμη πιο δύσκολα στον ΠΑΟΚ.

Στο 44′ ο Ρέτσος εκτέλεσε φάουλ για τους φιλοξενούμενους, με τον Διαμαντή να βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι και να καταλήγει στα δίχτυα των γηπεδούχων, με τον Ρέτσο να χρίζεται σκόρερ του αγώνα για το 0-1!

Ο Πανιώνιος όμως στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50′ έμεινε με δέκα παίκτες, εξαιτίας αποβολής του Φίλων με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι «κυανέρυθροι» απείλησαν και είχαν ευκαιρία για το 0-2, στο 52′ σε σουτ του Παρ. Νομικού!

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσα, όταν στο 60′ ο Τσαούσης έκανε τη σέντρα, ο Μιχαηλίδης γύρισε στη μικρή περιοχή και ο επερχόμενος Γαϊτανίδης έκανε το 1-1 με κοντινή προβολή.

Όπως ήταν λογικό ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια μεγάλωσε την πίεσή του και κατάφερε να σημειώσει το γκολ για το 2-1 στο 83′, με σκόρερ ξανά τον Γαϊτανίδη! Ο Πανιώνιος αντέδρασε και στο 86′ είχε ευκαιρία με τον Τσερεγκόφ αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε και στο 88′ ήρθε το 3-1 για τους γηπεδούχους με τον Γαϊτανίδη να δίνει την ασίστ και ο Χατζηστραβός να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Παπαδόπουλος, Τσαούσης, Τάχατος, Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Τσιγγάρας, Σαλαμούρας (46′ Γαϊτανίδης), Χατζηστραβός, Πουρναράς (64′ Πανίδης), Δούμτσης, Γκαργκαλατζίδης (79′ Θεοδωρίδης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Νίκας, Τριάντης, Μπουσάι, Αγγέλης, Σεμερτζάκης, Φίλων, Ρέτσος, Γρίβας, Τσερεγκόφ, Παρ. Νομικός, Ντούλος, ενώ αγωνίστηκαν οι Δουγένης, Ζώτος, Οικονόμου.