Τον νίκησαν οι… πρώην!

Νίκη του Πανιωνίου απέναντι στον Ολυμπιακό, τον οποίο ανάγκασε στην δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα της Superleague, στο γήπεδο της Γλυφάδας! Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 2-0 των Πειραιωτών βάζοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο 32′ είχαν δοκάρι με τον Λάμπρου, ο οποίος είχε άλλη μία ευκαιρία να σκοράρει στο 43′ σε κεφαλιά μετά από κόρνερ, όμως ο Αστράς κράτησε ανέπαφη την εστία του!

Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σκοράρει, το έκανε ο Πανιώνιος στο 45′! Ο Αγγελόπουλος ανέτρεψε τον Τσιλίκη μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπέτσας, ο οποίος και έκανε το 1-0!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πίεσε τον αντίπαλό του, αλλά και πάλι δεν βρήκε τον τρόπο να σημειώσει το γκολ και ο Πανιώνιος στο 64′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαννή και 2-0 για τον Πανιώνιο!

Να σημειωθεί πως με τον Πανιώνιο αγωνίστηκαν συνολικά πέντε ποδοσφαιριστές οι οποίοι στο παρελθόν ήταν στην ακαδημία του Ολυμπιακού και μάλιστα ο ένας σκόρερ. Ο λόγος για τους Μπέτσα, Καραχάνα, Τσιλίκη, Τσιντώνη και Ζώτο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Αστράς, Τσερεγκόφ, Μπέτσας, Γιαννής, Μίκο, Αρσενίδης, Οικονομίδης, Καραχάνας, Τσιλίκης (72′ Ζώτος), Σουσώνης (80′ Αγγελής), Τσιντώνης (46′ Μαχαίρας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Αγγελόπουλος, Πανάγου, Χατζηιωαννίδης, Λάμπρου, Αγιώτης (66′ Χονδρουδάκης), Ξενιτίδης, Πέιος (59′ Κιρτζιαλίδης), Κωστανάσιος, Νεοφυτίδης (46′ Κηπουρός), Βάρκας, Βρουσάι.