Το… γύρισε από το 0-2 και νίκησε με 7-2!

Απίστευτη ανατροπή για τον ΠΑΟΚ στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ηρακλή για τον Βόρειο όμιλο της Superleague K17! Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-2 κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς με το νικηφόρο 7-2 και βρίσκονται πλέον δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ξάνθη, έχοντας όμως παράλληλα και έναν αγώνα λιγότερο από τους Ακρίτες.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο ματς και στο 23′ κατάφερε να προηγηθεί με το γκολ του Κατσιάκη! Παράλληλα έξι λεπτά αργότερα ο Ζαννάκης σημείωσε το 2-0. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να… συνέρχεται και στο 37′ ο Βρακάς «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ και ο Δούμτσης μείωσε με κεφαλιά σε 1-2 και αμέσως στο επόμενο λεπτό, 38′, ο Γαϊτανίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Καρακώστα και με πλασέ ισοφάρισε σε 2-2!

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ από νωρίς πήρε το προβάδισμα, αφού στο 47′ ο Δούμτσης έκανε το 3-2 και στο 50′ ο ίδιος παίκτης πραγματοποίησε το χατ τρικ «γράφοντας» το 4-2, μετά από πέναλτι του Λύρατζη το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ηρακλή, ενώ στη φάση του πέναλτι να σημειωθεί πως αποβλήθηκε με κόκκινη ο Καρακώστας! Πλέον τα πράγματα για τον ΠΑΟΚ ήταν πιο εύκολα και στο 55′ ο Γκαργκαλατζίδης σημείωσε το 5-2 και στο 60′ ο Λύρατζης το 6-2, για να έρθει στο 87′ ο Χατζής με σουτ να διαμορφώσει το τελικό 7-2!

ΠΑΟΚ (Βασίλης Μήττας): Ταλιχμανίδης, Μιχαηλίδης, Μουτζούρης, Δ. Βουτσάς, Καλουτσικίδης (35′ λ.τρ. Γαϊτανίδης), Λύρατζης (70′ Τοπάλ), Χρ. Βουτσάς (46′ Μανιώτης), Σαλαμούρας, Βρακάς (46′ Χατζής), Δούμτσης, Αζίζι (45′ Γκαργκαλατζίδης).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θεόδωρος Ποντίδης): Καρακώστας, Δρίζης, Αρνόμαλλης, Τσαλτσαπασίδης, Βαφειάδης, Κανταρτζής, Κατσιάκης, Λουφάκης, Αβραμίδης, Ζαννάκης, Τουργαΐδης.