Το… ξεκλείδωσε ο Σερπέζης!

Παρά τις πολλές ευκαιρίες που κατάφεραν να δημιουργήσουν Παναθηναϊκός και Λεβαδειακός, το ματς τελείωσε μόλις 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού! Η ομάδα της Αθήνας κατάφερε να πάρει το τρίποντο για την 5η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Superleague K17, παίζοντας στο πρώτο ημίχρονο ωραίο και επιθετικό ποδόσφαιρο.

Παρόλα αυτά όμως σημείωσε μόλις ένα γκολ.

Στο 6′ και 8′ ο Παναθηναϊκός είχε τετ α τετ με τον Αθανασακόπουλο αλλά ο Λιάπης ενήργησε σωστά και τις δύο φορές, ενώ στη συνέχεια ο Δάκτυλας στο 22′ είχε δοκάρι σε πάσα του Βαγιαννίδη.

Παράλληλα την ίδια κατάληξη είχε στο 25′ και η προσπάθεια του Αθανασακόπουλου, μέχρι που στο 41′ ο Σερπέζης με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο… παραθυράκι της αντίπαλης εστίας για το 0-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να δημιουργήσει κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Παναθηναϊκού, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη ευκαιρία αφού στο 82′ είχαν δοκάρι με τον Σαντιγκάι.

Και ο Λεβαδειακός όμως είχε ευκαιρία στο 83′ με τον Φουφούνη το σουτ του οποίου έδιωξε ο Μπότσαρης, ενώ στο 88′ το σουτ του Λαζίδη πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 90′ την κεφαλιά του Ζωγράφου μπλόκαρε επίσης ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Βαγγέλης Λέντας): Λιάπης, Λεχουρίτης, Σκλαβούνος, Νικολάου (70′ Ζωγράφος), Μολές, Σαχίνης, Κακός, Κασμάς (55′ Τσάπρας), Πρίφτι (46′ Τσιώλης), Τσώκος (65′ Φουφούνης), Λυμπέρης (60′ Λαζίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Μπότσαρης, Βαγιαννίδης, Παρασκευόπουλος, Σαντιγκάι, Ηλιάδης, Σαμαράς, Αλεξανδρόπουλος, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Τζαβίδας, Δάκτυλας. Αγωνίστηκαν και οι: Ζαγαρίτης, Ντοματάς, Τουρκοχωρίτης, Κώστας και Σπίνος.