Το πάλεψε και άξιζε κάτι παραπάνω

Δεν κατάφεραν οι Νέοι της ΑΕΚ να κατακτήσουν τον πρώτο τους βαθμό ή βαθμούς στον όμιλό τους στο Youth League, καθώς γνώρισαν την ήττα εκτός έδρας από την Μπάγερν Μονάχου με 2-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» πιτσιρικάδες άξιζαν κάτι παραπάνω από το 2-0, καθώς το προσπάθησαν αρκετά και μάλιστα είχαν τις ευκαιρίες για να προηγηθούν χωρίς όμως να το καταφέρνουν, μένοντας έτσι στο μηδέν.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, όμως οι δύο τερματοφύλακες ήταν σε καλή ημέρα και έτσι κράτησαν ανέπαφες τις εστίες τους μέχρι την ανάπαυλα του αγώνα, με την ΑΕΚ όμως να είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους!

Όταν στο 43′ ο Τάμπας έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι!

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ξεκίνησε όπως και αυτό, επίσης με την Μπάγερν, στη Ριζούπολη στο προηγούμενο μεταξύ τους παιχνίδι.

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά και στο 48′ ο Τσίλα κατάφερε να κάνει το 1-0, ενώ στο 63′ ο Πατρινός έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση αλλά ο τερματοφύλακας ενήργησε σωστά στο πλασέ που έκανε στο τετ α τετ.

Και στο 82′ ήρθε το τελικό 2-0 από τους Γερμανούς, με τον Τσίρκζεε να πλασάρει μετά την αρχική απόκρουση του Γκίνη στη δική του κεφαλιά.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Σεμπάστιαν Χένες): Φριχτλ, Στάνισιτς, Ντανίλιουκ, Ρίτσαρντς, Μάιερ, Πούντιτς (72′ Γέλισιτς), Γιόχανσον (46′ Στίλερ), Φράνκζε, Τσίλα, Μπατίστα Μάιερ (16′ Κούνι), Τσίρκζεε.

ΑΕΚ (προπονητής Γιώργος Σίμος): Γκίνης, Σταμούλης, Τσιβελεκίδης, Μπογκντάνι, Μπούσης, Τάμπας (88′ Σταμάτης), Τσέλιος (61′ Αρβανίτης), Μπότος, Μαχαίρας (76′ Μαλισσόβας), Μάρκου (61′ Πατρινός), Χριστόπουλος (88′ Οικονομίκος).