Το σήκωσε για τρίτη φορά η Ισπανία στους Κ17!

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για τρίτη φορά στην ιστορία της, αναδείχθηκε η Ισπανία στο Euro U17, κάτι που πετυχαίνει για πρώτη φορά κάποια ομάδα. Οι Ισπανοί νίκησαν την Αγγλία στη διαδικασία των πέναλτι, καθώς η κανονική διάρκεια έληξε με 2-2!

Σε ένα ματς που… έσπασαν καρδιές, αφού μέχρι το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων οι Άγγλοι νικούσαν με 2-1! Στο 18′ η ομάδα της Αγγλίας προηγήθηκε με το γκολ του Χάντσον, ενώ είκοσι λεπτά μετά έγινε το 1-1 με τον Μορέι.

Οι Άγγλοι όμως και πάλι πήραν το προβάδισμα με 2-1 στο 58′ με τον φόντεν.

Από την πλευρά της η Ισπανία όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, αφού στο 80+6′ διαμορφώθηκε το 2-2 της κανονικής διάρκειας και το ματς πήγε στα πέναλτι. Με την Ισπανία να κερδίζει με 4-1 και να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια Ευρώπης για τρίτη φορά!

ΙΣΠΑΝΙΑ: Φερνάντεθ, Μόρεϊ, Μιράντα, Γκουϊγιαμόν, Τσαστ, Μπλάνκο (60′ Χοσέ Αλόνσο), Τόρες, Μόχα, Ρουίζ, Σέρχιο Γκόμεθ, Ορεγιάνα (56′ Μπεϊτία).

ΑΓΓΛΙΑ: Μπουρσίκ, Γκίμπσον, ΜακΈχραν, Γκουεχί, Πάντζο, Φοντέν, Μπρούστερ, Χάντσον-Οντόι (76′ Μπάρλοου), Σάντσο, Λατιμπετίρ, Ντένι.