Φόρτσαρε στο δεύτερο

Οι Έφηβοι του Ολυμπιακού νίκησαν τον Πλατανιά εκτός έδρας με 2-0, στην πρεμιέρα της Superleague Κ17.

Το πρωτάθλημα των Εφήβων ξεκίνησε με τον αγώνα των «ερυθρόλευκων» στην Κρήτη, κόντρα στον Πλατανιά και η ομάδα του Πειραιά πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης με το τελικό 2-0. Όπως ήταν αναμενόμενο το πρώτο ημίχρονο ήταν… αναγνωριστικό, από τη στιγμή που ήταν και το πρώτο επίσημο ματς της σεζόν, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να προσφέρουν καλό θέαμα.

Το 1-0 για τον Ολυμπιακό έκανε ο Βοΐλης στο 75’ με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κατσούκη. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γαλούπης εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Παπαγεωργίου και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο ματς της Κρήτης με τον Πλατανιά.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής των «ερυθρόλευκων», Δημήτρης Μαυρογενίδης, δήλωσε: «Οι πρεμιέρες πάντα έχουν μια δυσκολία και θέλουν προσοχή. Εμείς ήμασταν σοβαροί αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε τον ρυθμό που θέλουμε.

Στο δεύτερο πιέσαμε περισσότερο και πήραμε το παιχνίδι. Επιβραβεύτηκε η προσπάθεια των παιδιών και η υπομονή τους. Ξεκινήσαμε με νίκη. Ήταν όμως απλά η πρώτη νίκη στο Πρωτάθλημα αλλά πρέπει να δουλέψουμε όλη τη χρονιά σκληρά για να πετύχουμε τους στόχους μας».

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Χνάρης, Μαρουλάκης, Αργυρουλάκης, Γιακουμάκης, Σηφακάκης, Κατσαρός, Αναστόπουλος, Κακαβελάκης, Κουτσουπιάς, Σταυρουλάκης, Κομιτσόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Κακάμης (59’ Μαργαρίτης), Γαλούπης (87’ Ράμα), Παπαδόπουλος, Γκοτζαμανίδης, Παπαγεωργίου, Ντουμάνης (59’ Μπέκος), Φέκκας (40’ Φιτόπουλος), Βοΐλης, Κατσούκης, Τσιριγώτης (77’ Γούσιας).